Liczba wyświetleń: 91
Od maja 2023 r. aby wjechać do każdego kraju będącego członkiem Unii Europejskiej lub krajów należących do strefy Schengen, osoby odwiedzające będą musiały oddać odciski palców i mieć sfotografowaną twarz.
Nowy system, nazwany systemem wjazdu i wyjazdu (EES), zastąpi obecny system stemplowania paszportów. System ma na celu rejestrację gości z krajów spoza UE, takich jak USA i Wielka Brytania. W USA podobny program funkcjonuje od 2004 roku, zbierając informacje biometryczne o zagranicznych turystach.
Po jego wprowadzeniu w życie, odwiedzający będą mieli dodane daty wjazdu do wspólnej bazy danych. UE pozwala odwiedzającym na pobyt tylko przez 90 dni na każdy 180-dniowy okres. System stemplowania paszportów został opisany jako niewiarygodny i czasochłonny w walce z nadmiernym przedłużaniem pobytu. UE uważa, że system EES zniechęci do nadmiernego przedłużania pobytu.
Przy pierwszej podróży do krajów wchodzących w skład UE odwiedzający będą musieli podać swoje odciski palców i zrobić zdjęcie twarzy. Może to zniechęcić osoby bardzo dbające o prywatność. System EES będzie również wymagał podania imienia i nazwiska oraz dokumentu, którym posługujemy się w podróży.
Próby systemu EES rozpoczęły się w strefie Schengen. Na lotnisku w Pradze zainstalowano wiele “łatwych kiosków”, w których podróżni mogą się zarejestrować. Średni czas rejestracji w systemie EES na lotnisku w Pradze wynosi 89 sekund. Niektórzy sugerują jednak, że gdy system EES stanie się obowiązkowy, może spowodować opóźnienia w punktach wjazdu. Władze portu w Dover, najbardziej ruchliwego punktu wejścia między UE a Wielką Brytanią, ostrzegły o chaotycznym lecie 2023 r.
ESZ nie zastępuje ETIAS (Europejskiego Systemu Informacji i Autoryzacji Podróży), który jest wymagany do wjazdu do strefy Schengen.
Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Reclaim The Net”
Źródło: MediaNarodowe.com
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS