A A+ A++

Czy można odtworzyć głos sprzed ponad pięciuset lat? Dzięki zaawansowanej technologii, historycy i eksperci od rekonstrukcji dźwięku przenieśli głos Ryszarda III – angielskiego króla z XV wieku – do współczesności. Wynik ich pracy to nie tylko efekt pasji, ale także dekad badań nad językiem, historią i anatomią.

Ryszard III, władca Anglii w latach 1483-1485, zginął w bitwie pod Bosworth, mając 32 lata. Przez wieki jego postać otaczała aura kontrowersji i legend, a jego szczątki pozostawały zaginione aż do 2012 roku, kiedy to historyk Philippa Langley i jej zespół odnaleźli je pod parkingiem w Leicester. Odkrycie to wywołało niemałe poruszenie w świecie nauki, dając początek wielu projektom badawczym.

Zaawansowana technologia w służbie historii

Rekonstrukcja głosu Ryszarda III była możliwa dzięki specjalistom z Liverpool John Moores University. Wykorzystując nowoczesne technologie, zespół stworzył cyfrowy model głowy władcy, bazując na jego czaszce. W projekt zaangażowali się eksperci z różnych dziedzin, w tym lingwistyki, archeologii, psychologii sądowej oraz logopedii.

Profesor David Crystal, wybitny lingwista specjalizujący się w XV-wiecznej wymowie angielskiej, przyznał, że nigdy nie można mieć pewności, jak dokładnie brzmiał głos Ryszarda. “To jednak najbliższa możliwa rekonstrukcja” – dodał.

Jak brzmiał prawdziwy głos Ryszarda III?

Król Ryszard III urodził się w Northampton, ale większość swojego życia spędził w Yorkshire, skąd wywodzili się jego rodzice. To właśnie tamtejsza charakterystyczna wymowa miała wpływ na jego sposób mówienia. Głos Ryszarda odtworzono z pomocą trenerki głosu Yvonne Morley-Chisholm, która przez dekadę prowadziła badania nad brzmieniem i wymową władcy. Współpracowała z aktorem Thomasem Dennisem, którego fizyczne podobieństwo do króla okazało się nieocenione

Aby zbliżyć się do autentycznego brzmienia, Morley-Chisholm i Dennis badali listy oraz zapiski Ryszarda III, które dawały wgląd w to, jak władca pisał i wymawiał słowa. “To, jak wymawiasz słowo, jest odzwierciedlone w sposobie, w jaki je zapisujesz” – tłumaczyła trenerka. Dzięki temu mogli w pewnym stopniu przy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW ciągu kilku lat jego popularność spadła o połowę. To imię osoby otwartej na świat
Następny artykułMiliardowe straty światowego producenta litu