– Aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Jego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta – przekazał na konferencji prasowej szef MZ.
Niedzielski powiedział, że świadczenia z funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 roku, i u których wystąpiły działania niepożądane, wymagające hospitalizacji przez co najmniej 14 dni.
Minister wyjaśnił, że wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł. – w zależności od długości okresu leczenia.
Czytaj też:
Jest decyzja UE ws. kolejnej szczepionki przeciw COVID-19
Etapy szczepień
Proces szczepień – zgodnie z programem – jest realizowany etapami. Obecnie trwa etap zero, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W ramach etapu pierwszego szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków.
Czytaj też:
Prowadzone są wstępne rozmowy ws. rosyjskiej szczepionki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS