(Materiał partnera) Odszkodowania komunikacyjne przysługują poszkodowanym po wypadku komunikacyjnym. Najczęściej mowa o wypadku drogowym, w którym udział wzięły samochody, rowery, pojazdy komunikacji miejskiej i piesi. W razie takiego zdarzenia dochodzi się głównie odszkodowań związanych z uszkodzeniem pojazdu, jednak to świadczenia mające pokryć szkody na zdrowiu mają wyższą wartość. Jak oblicza się ich wysokość i co zrobić, by je uzyskać? Oto zbiór wskazówek przydatnych dla wszystkich poszkodowanych.
Należne świadczenia po wypadku komunikacyjnym
Po wypadku poszkodowanemu należy się nie tylko odszkodowanie związane z uszkodzeniem pojazdu, którego wysokość ma pokryć wszelkie niezbędne naprawy. Szczególne świadczenia przysługują tym, którzy odnieśli szkody na zdrowiu. Dotyczy to zarówno osób podróżujących pojazdami, jak i pieszych, którzy ucierpieli podczas wypadku.
Odszkodowania komunikacyjne nazywane również odszkodowaniami zdrowotnymi są wypłacane po to, by pokryć koszty związane ze stratami materialnymi. Zalicza się do nich między innymi koszty leczenia czy zakupu koniecznego sprzętu medycznego.
Warto wiedzieć, że poszkodowani mogą również ubiegać się o świadczenie w ramach zadośćuczynienia. To środki, które mają złagodzić poniesione koszty niematerialne. Na ich wysokość może mieć wpływ między innymi stan zdrowia osoby poszkodowanej, poniesiony uszczerbek czy sytuacja majątkowa.
Jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne?
Po wypadku komunikacyjnym istotne jest ustalenie, kto jest jego sprawcą. Poszkodowany potrzebuje danych tej konkretnej osoby, w tym także dotyczących jej ubezpieczyciela, by móc wnioskować o należne odszkodowanie. Żeby uzyskać wszystkie niezbędne informacje i dopełnić formalności, zaleca się wezwanie na miejsce odpowiednich służb już w momencie zdarzenia. Notatka policyjna i dokumentacja wypełniona przez medyków udzielających pierwszej pomocy mogą okazać się niezwykle przydatne podczas dalszych kroków dochodzenia odszkodowania.
Żeby uzyskać odszkodowanie komunikacyjne, poszkodowany musi zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, wypełniając odpowiedni wniosek i dołączając do niego niezbędną dokumentację. Swoje żądania należy uzasadnić i udowodnić poprzez załączenie dokumentacji medycznej czy faktur związanych z zakupem leków albo sprzętu medycznego koniecznego po wypadku.
Co robić, gdy ubezpieczyciel zaniża wysokość świadczenia?
Negocjacje z ubezpieczycielem sprawcy wypadku komunikacyjnego nie zawsze przebiegają tak, jak życzyłby sobie tego poszkodowany. Zakłady ubezpieczeniowe niechętnie przystają na proponowane kwoty. Często zdarza się, że uzyskana wysokość odszkodowania zostaje zaniżona przez ubezpieczyciela, który swoje decyzje argumentuje na przykład nieostrożnym zachowaniem poszkodowanego. Co robić w takich sytuacjach?
Prawo odszkodowawcze jest skomplikowane, a dochodzenie swoich praw przed ubezpieczycielem bywa żmudne i czasochłonne, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma w tym zbyt dużego doświadczenia. Przy zaniżonej wysokości świadczenia pomocne okazuje się wsparcie specjalistów, prawników oraz kancelarii specjalizujących się w prawie odszkodowawczym. Mogą oni reprezentować poszkodowanego przed sądem, często uzyskując w ten sposób znacznie wyższe kwoty odszkodowań niż proponowane przez zakłady ubezpieczeniowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS