Patriota, społecznik, więzień polityczny – tak w kilku słowach można scharakteryzować postać majora Jerzego Zyberta. Niestety, ten świadek tragicznych wydarzeń z pierwszej połowy ubiegłego stulecia odszedł od nas w wieku 90 lat. Panie Majorze! Dziękujemy za Pana długoletnią służbę!
– To wielka strata dla mareckiej społeczności. Pan Major był wielkim społecznikiem i patriotą, którego bardzo często mogliśmy spotkać podczas celebrowania kolejnych rocznic ważnych wydarzeń związanych z naszą historią oraz w Mareckim Ośrodku Kultury podczas wielu spotkań tematycznych, w których uczestniczył jako prelegent – napisał w okolicznościowym wspomnieniu burmistrz Jacek Orych.
Jerzy Zybert urodził się w 1933 r. Był synem żołnierza Armii Krajowej, który poległ w czasie Powstania Warszawskiego. W Markach ukończył szkołę podstawową, a następnie rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. Będąc uczniem trzeciej klasy gimnazjum w 1948 r. wstąpił do podziemnej organizacji. W 1949 r. aresztowany przez Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Jako wróg Polski Ludowej został skierowany do pracy w kopalni węgla kamiennego w Bytomiu.
Pozbawiony możliwości uczenia się w trybie dziennym, ukończył wieczorowo Technikum Budowy Samochodów, zaocznie Szkołę Główną Planowania i Statystyki oraz Uniwersytet Warszawski uzyskując tytuł magistra ekonomii. Zawodowo przepracował 42 lata: w Warsztatach Głównych PKS, Warszawskich Zakładach Naprawy Samochodów, w Zjednoczeniu Motoryzacji, w Zjednoczeniu Ciągników i Maszyn Rolniczych, w Spółdzielczym Biurze Projektów oraz w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
Po przełomie 1989 r. wstąpił do nowo powstałego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa Mazowsze, gdzie pełnił funkcję członka zarządu, skarbnika, a następnie przewodniczącego tego oddziału. Był również wiceprzewodniczącym Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie.
Otrzymał liczne odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Więźnia Politycznego, Krzyż za Wolność i Niepodległość, Medal za Wolność i Niepodległość, Złoty Medal za „Zasługi dla Obronności Kraju”, Medal „Pro Patria”, Medal „Pro Memoria”. Został również uhonorowany Ryngrafem Żołnierzy Wyklętych. 9 czerwca 2017 r. Rada Miasta Marki nadała Jerzemu Zybertowi tytuł honorowego obywatela Miasta Marki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS