Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem, dyrygentem oraz pedagogiem. Tworzył koncerty, monumentalne dzieła oratoryjne, opery oraz utwory kameralne i wokalne.
– Wraz ze śmiercią Krzysztofa Pendereckiego dobiegła końca pewna epoka w muzyce polskiej – twierdzą autorytety muzyczne.
Krzysztof Penderecki za swą pracę otrzymał szereg prestiżowych nagród, w tym wielokrotnie Prix Italia czy Nagrodę Grammy. Był też Kawalerem Orderu Orła Białego. Ponad 40 uczelni na całym świecie nadało mu tytuł Doktora Honoris Causa. Otrzymał tytuł Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. W 2008 roku Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu Katyń Andrzeja Wajdy. Jego utwory znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese.
Zmarł w niedzielę rano w Krakowie. Miał 86 lat.
Muzyk urodzony w 1933 roku w pobliskiej Dębicy posiadał liczne związki z naszym miastem. Przez krótki czas nawet tu mieszkał. Po wojnie związany z rodziną Bergerów – mieleckich lekarzy, których gościł czasem w swoim słynnym dworku w Lusławicach z najpiękniejszym ponoć w Polsce ogrodem, który był pasją Maestra. W wyborach w 2015 r. na Prezydenta RP zasiadał w honorowym komitecie poparcia Prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Penderecki występował również dwukrotnie w Mielcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w 2004 i 2014 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS