A A+ A++

Restrykcyjna dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną nie zawsze jest skutecznym sposobem na osiągniecie szczupłej i smukłej sylwetki. Dlatego walcząc z nadmiarem zbędnych kilogramów warto pomyśleć również o odsysaniu tłuszczu w gabinecie medycyny estetycznej. Na czym dokładnie polega liposukcja oraz jakich efektów możemy spodziewać się po serii zabiegów?

Odsysanie tłuszczu, czyli czym jest liposukcja?

Klasyczna liposukcja, stosowana w medycynie estetycznej od ponad trzydziestu lat, polega na mechanicznym usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg rozpoczyna wykonanie niewielkich nacięć w fałdach skórnych, którymi przy pomocy kaniuli podłączonych do urządzenia próżniowego odsysany jest tłuszcz.

Innowacyjny zabieg liposukcji N.I.L.® EVAsp®

Obecnie oprócz tradycyjnej liposukcji medycyna estetyczna oferuje również innowacyjne modyfikacje tego zabiegu, zdecydowanie mniej inwazyjne oraz obciążone mniejszym ryzykiem powikłań. Jedną z nowoczesnych form liposukcji jest liposukcja N.I.L.® EVAsp® (Nutational Infrasonic Liposculpture), czyli nutacyjne modelowanie tkanki tłuszczowej przy zastosowaniu infradźwięków.

Podczas zabiegu kaniule wprawiane są przy pomocy sprężonego powietrza w tak zwany ruch nutacyjny 3-D, obejmujący wibrację, rotację oraz ruch prostoliniowy postępowo-zwrotny. Poruszające się kaniule generują wytwarzanie infradźwięków, co umożliwia efektywne, a zarazem bezurazowe odseparowanie tkanki tłuszczowej od otaczających ją struktur. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W porównaniu do klasycznej liposukcji, podczas liposukcji N.I.L.® EVAsp® znacząco zminimalizowane zostaje wystąpienie krwiaków, siniaków oraz obrzęków. Dodatkowo – podczas liposukcji nutacyjnej – zasysanie tłuszczu odbywa się równocześnie z jego emulgacją, skrócony zostaje dzięki temu czas zabiegu.

Możliwe jest również wykorzystanie usuniętego tłuszczu do lipofillingu, czyli przeszczepienia w inne partie ciała. Infradźwięki stosowane podczas liposukcji N.I.L.® EVAsp® pobudzają ponadto włókna nerwowe blokujące przewodzenie bólu, dzięki czemu sam zabieg jest dla pacjenta zdecydowanie bardziej komfortowy niż tradycyjna liposukcja.

Skutki liposukcji N.I.L.® EVAsp® w postaci zredukowania tkanki tłuszczowej, wysmuklenia oraz poprawy jędrności skóry widoczne są praktycznie od razu, ale na ostateczne efekty musimy zaczekać od 3 do 6 miesięcy.

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której pacjent informowany jest o możliwym zakresie liposukcji, spodziewanych efektach oraz ewentualnych powikłaniach po zabiegu. Zlecane jest również badanie krwi.

Po zabiegu wskazane jest noszenie ubrania uciskowego oraz unikanie wizyt w saunie i solarium oraz ekspozycji słonecznej przez okres około 4 tygodni.

Lipoliza laserowa – laser rozbijający tłuszcz

Liposukcja N.I.L.® EVAsp® nie jest jedyną alternatywą dla klasycznej liposukcji. Osobom szukającym bezpiecznej i niepowodującej powikłań metody pozbycia się tłuszczu polecana jest również lipoliza laserowa. Ten mało inwazyjny oraz bardzo precyzyjny zabieg sprawdzi się zwłaszcza w przypadku chęci pozbycia się tłuszczu z niewielkich, a zarazem bardzo wrażliwych części ciała: twarzy czy podbródka. Trzeba jednak pamiętać, iż lipoliza laserowa niesie ze sobą znacznie mniejsze możliwości pozbycia się większych ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza z brzucha, pleców, ramion czy kolan.

Podobnie jak w przypadku liposukcji infradźwiękowej, przeprowadzenie zabiegu lipolizy laserowej poprzedza konsultacja lekarska. Konieczne jest także wykonanie badania krwi. Klika dni przed zabiegiem zaleca się również przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy C.

Podczas trwającego około 45 minut zabiegu, lekarz wykonuje nakłucie w skórze, przez które wprowadzana jest do tkanki tłuszczowej wiązka lasera rozbijająca błony komórkowe adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Uwolniony w ten sposób tłuszcz wydalany jest z organizmu w ciągu kilku dni.

Niewątpliwą zaletą niwelowania tłuszczu przy zastosowaniu lipolizy laserowej jest możliwość powrotu do normalnej aktywności już po dwóch, trzech dniach od zabiegu. Czas noszenia specjalnego ubrania uciskowego ograniczony jest do około 2 tygodni. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, po zabiegu stosowana jest krótka kuracja antybiotykowa. Po 10-12 dniach wskazany jest również masaż okolic poddanych lipolizie.

Pełny rezultat zabiegu, czyli redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa jędrności oraz napięcia tkanki podskórnej, widoczny jest po upływie kilku tygodni.

Iniekcyjne usuwanie tkanki tłuszczowej

Kolejną metodą, dającą bardzo dobre rezultaty głównie w usuwaniu niewielkich, lokalnych nadmiarów tłuszczu, jest lipoliza iniekcyjna, czyli rozpuszczanie tkanki tłuszczowej przy użyciu preparatu Aqualyx. Co warto podkreślić – ten rodzaj lipolizy zalicza się do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej a nie chirurgii plastycznej, m.in. ze względu na bardzo małą inwazyjność.

Aqualyx nazywana jest także “liposukcją bez skalpela”, ponieważ nie wymaga wykonania nacięć. Wystarczy wprowadzić preparat w wybrany obszar ciała za pomocą długiej igły. W ampułce znajduje się substancja znieczulająca, a podczas zabiegu niektórzy pacjenci mogą ewentualnie odczuwać delikatne pieczenie.

Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza u osób, które poszukują skutecznego, a zarazem mało inwazyjnego zabiegu usuwania niewielkich ilości tłuszczu. Aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest powtórzenie kilku zabiegów.

Jakie partie ciała poddać można liposukcji?

U kobiet najczęściej przeprowadzane jest odsysanie tłuszczu z brzucha oraz odsysanie tłuszczu z ud – zarówno z wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Liposukcji poddawana jest również okolica ramion, między barkiem i łokciem.

U mężczyzn – oprócz odsysania tłuszczu z brzucha, likwidującego tak zwaną “oponkę” – miejscowy tłuszcz usuwany jest z klatki piersiowej (ginekomastia), podbródka oraz zewnętrznych, dolnych części pleców.

Oczywiście wybór najlepszej metody likwidacji zbędnej tkanki tłuszczowej odbywa się podczas konsultacji z lekarzem.

Źródło tekstu: https://revitae.com.pl/blog/odsysanie-tluszczu-jak-wygladaja-nowoczesne-zabiegi-liposukcji-i-lipolizy/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRanna Królowa. Dwie wielkie gwiazdy polskiej lekkiej atletyki nie wystąpią w Tokio
Następny artykułMercedes nie zmieni strategii