A A+ A++

Odstawienia antydepresantów nie należy się obawiać, skutki tego odczuwa znacznie mniej pacjentów niż dotąd oceniano – wynika z najnowszej metaanalizy przeprowadzonych dotąd badań na ten temat.

Zakończenie zażywania leków przeciwdepresyjnych jest jednym z najtrudniejszych etapów terapii. Gdy nastąpi to przedwcześnie, grozi to nawrotem depresji. Z kolei zbyt późne odstawienie może być utrudnione, częściej występują wtedy działania niepożądane, takie jak zawroty i bóle głowy, nudności oraz bezsenność.

Z najnowszych badań opublikowanych przez “Lancet Psychiatry” wynika, że jedynie co szósty pacjent może odczuwać tego rodzaju negatywne skutki odstawienia antydepresantów. Tak twierdzą specjaliści Uniwersytetu Berlińskiego oraz Uniwersytetu Kolońskiego.

To znacznie mniej, niż sugerowały wcześniej publikowane badania. Wskazywały one, że nawet 56 proc. pacjentów może odczuwać negatywne objawy odstawienia leków, w tym aż u prawie połowy z nich dolegliwości mogą mieć ciężką postać.

Niemieccy specjaliści twierdzą, że w swoich analizach uwzględnili aż 79 badań na ten temat, którymi objęto ponad 20 tys. pacjentów. Były one prowadzone z uwzględnieniem tzw. podwójnej ślepej próby, czyli takie, w których substancje czynne porównywane są z placebo (środkiem o działaniu obojętnym). Podkreślają, że co najwyżej 17 proc. pacjentów leczonych antydepresantami odczuwa skutki ich odstawienia. A tylko u jednego na 35 chorych występują ciężkie działania uboczne.

Wyniki tych badań są “bardzo solidne” – zapewnia jeden z ich autorów prof. Christopher Baethge, psychiatra Uniwersytetu Kolońskiego. Jego zdaniem wiele działań niepożądanych, jakie odczuwaną pacjenci po odstawieniu antydepresantów, mogą mieć inne powody, niezwiązane z zaburzeniem psychicznym, z powodu którego zostały zalecone. Poza tym niektóre leki częściej skutkują takimi działaniami po odstawieniu, a inne rzadziej.

Według BBC News zwykle zaleca się, by leki przeciwdepresyjne odstawiać stopniowo, systematycznie zmniejszających dawki, a nie nagle. W Wielkiej Brytanii takie są zalecenia National Institute for Health and Card Excellence. Związane z tym działania niepożądane mogą występować przez tydzień lub do dwóch tygodni. 

Zbigniew Wojtasiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarszałek nagrodził trzynastu muzealników, w tym czworo z Biskupina
Następny artykuł10 czerwca miliony aut znikają z Polski. Idź do urzędu, by uratować swoje