A A+ A++

Choć ławeczka, na której znajduje się pomnik Henryka Sławika, już od pewnego czasu stoi przy kościele w Szerokiej, jej uroczyste odsłonięcie – przesunięte z powodu pandemicznych obostrzeń – na  16 lipca. W uroczystości oprócz władz miasta wzięli udział parlamentarzyści oraz Márta Ritecz-Sekulic, Zastępca Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, a także lokalna społeczność sołectwa i miasta.

– Mamy dziś zaszczyt uczestniczyć w niezwykle podniosłym wydarzeniu, ważnym dla historii nie tylko naszego miasta, ale także regionu, Polski i świata. W Szerokiej, gdzie urodził się Henryk Sławik, zostaje dziś odsłonięte miejsce pamięci Bohatera Trzech Narodów: polskiego, żydowskiego i węgierskiego. Pomnik ten ma stać się miejscem symbolicznym, integrującym ludzi, pokazującym wartości, za które nasz bohater oddał życie: patriotyzm, odwaga, szlachetność, umiłowanie wolności i przekonanie, że każdy człowiek jest ważny bez względu na wyznawaną religię, miejsce urodzenia czy status społeczny – mówiła podczas laudacji prezydent Anna Hetman

 Dzięki założonemu przez Sławika razem z Józsefem Antallem sierocińcowi dla dzieci żydowskich w Vácu nad Dunajem, na podstawie sfałszowanych dokumentów uratowało się około 5 tysięcy polskich Żydów. Za swoją konspiracyjną działalność został stracony w obozie w Mauthausen. Za bezprzykładne bohaterstwo i poświęcenie w ratowaniu polskich uchodźców w czasie II wojny światowej, Henryk Sławik został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego, a za ratowanie Żydów z narażeniem własnego życia tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Za koncepcję całego pomnika odpowiedzialne było Biuro Projektowe A1. Samą rzeźbę zaprojektowało Studio Rzeźby Jagenemeer, które prowadzą absolwenci toruńskiego ASP: Aneta i Maciej Jagodziński-Jagenmeer. Ławeczka usytuowana jest w taki sposób, by uwieczniony na pomniku Henryk Sławik spoglądał w kierunku domu, w którym się wychował.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKONCERT ŻYCZEŃ 18.07.2021
Następny artykułKolejny mobilny punkt ZUS w powiecie gorlickim