Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w nadchodzącym tygodniu na dwa wydarzenia: odsłonięcie tablicy poświęconej Eckehardtowi Gärtnerowi oraz na otwarcie wystawy „Para buch – koła w ruch. 150 lat kolei w Zielonej Górze”.
30 września 2021, godz. 12.00
Odsłonięcie tablicy poświęconej Eckehardtowi Gärtnerowi – wielkiemu przyjacielowi Zielonej Góry i jej mieszkańców, budowniczemu mostów między Polakami i Niemcami.
Eckehardt Gärtner urodził się w 1925 roku w ówczesnym Grünbergu. Wysiedlony po wojnie zamieszkał w Soltau. W okresie stanu wojennego w Polsce zainicjował pomoc humanitarną dla Zielonej Góry. W późniejszym okresie wsparcie to było kontynuowane w różnych obszarach. Wartość pomocy szacowana jest dziś w milionach złotych. Miasto odwdzięczyło się hojnemu darczyńcy tytułem Honorowego Obywatela Zielonej Góry, który został mu nadany w 1993 roku.
Za swoje zasługi otrzymał również: Medal za Zasługi dla Województwa Lubuskiego (1990); Honorowe Obywatelstwo Zielonej Góry (1993); Federalny Krzyż Zasługi Niemiec od Prezydenta Niemiec „za nawiązanie przyjacielskich polsko-niemieckich stosunków (1993); Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi od Prezydenta RP (2001); „Złote Serduszko” od Hospicjum im. Sue Ryder w Zielonej Górze; Medal Wdzięczności „za solidarność z Solidarnością w trudnych czasach” od Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (2014).
1 października 2021, godz. 17.00
Otwarcie wystawy „Para buch – koła w ruch. 150 lat kolei w Zielonej Górze”
W bieżącym roku przypada 150 rocznica utworzenia kolei w Zielonej Górze. To ważne wydarzenie godne jest szczególnego upamiętnienia, zarówno z uwagi na jego znaczenie dla naszego miasta, lecz także wpływ samej kolei na kształtowanie nowoczesnych społeczeństw. Dalekie podróże zintensyfikowały międzyludzkie kontakty, ale także zrewolucjonizowały transport towarów i przesyłek, zbliżając poszczególne regiony i państwa. Muzeum Ziemi Lubuskiej z okazji rocznicy prezentuje wystawę „Para buch – koła w ruch. 150 lat kolei w Zielonej Górze” połączoną z konkursem plastycznym dla dzieci i młodzieży. Na wystawie znajdą się eksponaty ze zbiorów pasjonatów kolei: Jerzego Jarziny, Dariusza Gulowatego oraz Muzeum Kolei Szprotawskiej.
Mieszkańcy Zielonej Góry na kolej czekali stosunkowo długo. Pierwszy pociąg pojawił się tu 1 października 1871 roku, inaugurując otwarcie linii Głogów-Czerwieńsk, będącej częścią dłuższej trasy z Legnicy do Szczecina, łączącej Śląsk z portami nadbałtyckimi. Kolej stała się oknem na świat, stwarzając dla miasta nowe możliwości i perspektywy. Linia kolejowa umożliwiała szybki rozwój społeczno-gospodarczy. W jej bezpośrednim sąsiedztwie powstał zakład budowy maszyn, dający w 1874 roku początek firmie Georga Beuchelta, należącej do największych na Śląsku i w Niemczech.
Szczególnego rodzaju inwestycją kolejową w mieście o charakterze prywatnym była otwarta pod koniec września 1911 roku trasa kolejowa Zielona Góra-Szprotawa. Linia obsługiwała ruch pasażerski i towarowy.
Nowy, polski rozdział w dziejach zielonogórskiej kolei przyniósł rok 1945. W mieście zajętym 14 lutego już pod koniec miesiąca utworzono Oddział Ruchowo-Handlowy PKP. Powojenne losy miasta w szczególny sposób były związane z koleją, tą drogą docierało tu wielu polskich osadników, zaś kolejarze byli pierwszą grupą zawodową, która rozpoczęła pracę. Nowa administracyjna rola Zielonej Góry jako ośrodka wojewódzkiego sprawiła, że pojawiły się dalekobieżne połączenia. W 1970 roku postawiono nowy dworzec kolejowy, a na początku lat 80. zelektryfikowano całą nadodrzańską magistralę.
Przypomnieniu i upamiętnieniu 150-lecia kolei w Zielonej Górze służy szereg inicjatyw. Muzeum Kolei Szprotawskiej zaprezentuje wystawę: „150 zdjęć na 150-lecie”. Natomiast w Skansenie Kolei Szprotawskiej znajdzie się legendarny parowóz typu T3, obsługujący m.in. połączenia Kolei Szprotawskiej.
Źródło: Materiały prasowe MZL
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS