A A+ A++

Pod koniec grudnia prezydent Jarosław Margielski oficjalnie ogłosił, że do Otwocka trafi biało-czerwona Iskra. Starania o to trwały od ponad roku. Na realizację planu poczekamy jednak jeszcze kilka miesięcy. Nadal nie wybrano miejsca dla tego nietuzinkowego pomnika

PRZEMEK SKOCZEK

Mamy polski odrzutowiec! Egzemplarz niedawno wycofanych z użytkowania samolotów szkoleniowych TS-11 Iskra trafi do Otwocka! Samolot będzie wykorzystany jako miejsce pamięci śp. mjr. Tomasza Pajórka i śp. mjr. Mariusza Oliwy, którzy zginęli 11 listopada 1998 r. podczas zwiadu pogodowego przed defiladą innych maszyn w Dniu Niepodległości w Warszawie” – napisał 30 grudnia prezydent Margielski na swoim profilu na Facebooku.

„Mit” samolotu jest obecny w Otwocku od dawna i nawiązuje do pomnikowego Lima-6, który od połowy lat 60. przez 30 lat stał w okolicy skrzyżowania ulic Andriollego i Hożej. Od tego czasu wyrosły dwa kolejne pokolenia otwocczan, a określenie „przy samolocie” wciąż funkcjonuje. Co jakiś czas w dyskusjach powracał więc pomysł sprowadzenia do miasta jakiegoś samolotu, ewentualnie nawiązania do niego w inny, artystyczny sposób. Najbardziej konkretny plan przedstawił w 2019 roku otwocczanin Filip Idzikowski, inicjator przedsięwzięcia Niebo bez granic. To on zaproponował pomnik Iskry i dedykowanie go oficerom, którzy zginęli w 1998 roku. Pomysł przypadł do gustu władzom Otwocka.

– Złożyliśmy wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. Oferta konkursowa została rozstrzygnięta pozytywnie, z czego niezmiernie się cieszę. Następnym krokiem będzie podpisanie porozumienia w tej sprawie. Jednocześnie trwają procedury związane z demobilizacją i transportem Iskry. Trudno prognozować, ile czasu zajmie Ministerstwu Obrony Narodowej realizacja tych działań, ale mogą one potrwać kilka miesięcy – wyjaśnia prezydent Margielski.

– Jeśli chodzi o lokalizację, to decyzja w tej sprawie leży w gestii radnych, choć oczywiście omawialiśmy już wstępnie propozycje kilku miejsc, w których samolot mógłby zostać zainstalowany. Są to: teren u zbiegu ulic Hożej i Andriollego (miejsce przy starym samolocie), wyspa u zbiegu ulic Andriollego i Poniatowskiego, zbocze pagórka u zbiegu ulic Kruczej i Armii Krajowej oraz skwer Lennestadt. Każde ze wspomnianych miejsc ma swoje wady i zalety, bo trzeba pamiętać, że samolot będzie zamontowany dziobem ku górze, a to może powodować pewne utrudnienia, które będziemy musieli szczegółowo przeanalizować – dodaje prezydent.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMammobus czeka na mieszkanki Zielonej Góry!
Następny artykułCo dalej z ruchem na granicy? Berlin wydał nowe przepisy, Brandenburgia wciąż czeka