A A+ A++
Odrywasz nakrętki? Resort tłumaczy, czym to się może skończyć

Odrywasz nakrętki? Resort tłumaczy, czym to się może skończyć

Co zrobić z oderwaną nakrętką od opakowania?

Co zrobić z oderwaną nakrętką od opakowania?

Źródło zdjęć: © archiwum prywatne | archiwum prywatne

KM

22.05.2024 12:32, aktualizacja: 22.05.2024 13:06

“Przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce” – radzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nieprzymocowana nakrętka może nie zostać poddana recyklingowi.

Nakrętki są zazwyczaj produkowane z plastiku dobrej jakości, który można poddać recyklingowi. Jednak ich niewielki rozmiar sprawia, że wiele maszyn sortujących odpady nie jest w stanie ich wykryć, co stanowi przeszkodę w procesie odzysku. Zgodnie z unijną dyrektywą Single Use Plastics (SUP) od lipca 2024 roku każda nakrętka do napoju ma być fabrycznie przymocowana do opakowania.

Nowe prawo oznacza zmiany. Klienci już teraz denerwują się, że zamocowana nakrętka utrudnia bezpośrednie picie z butelki lub nalewanie ulubionego napoju, z kolei producenci tłumaczą, że dyrektywa spowodowała gigantyczne koszty na linii produkcyjnej, a także złość konsumentów.

– Musieliśmy się tłumaczyć, bo konsumenci nadal chcieli brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek. Posypały się na nas gromy – tłumaczył Tadeusz Mroczkowski, prezes Mlekpolu na konferencji w Katowicach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak kampanii informującej denerwuje producentów

W trakcie trwania debaty “Zrównoważona polska żywność”, która odbyła się w Katowicach w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezesi dużych i znanych marek, zaapelowali o stworzenie kampanii informacyjnej, która wyjaśniłaby konsumentom, dlaczego nakrętka została przymocowana do opakowania.

Jak podaje Interia Biznes, Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, że kampanii nie będzie, ponieważ, “adresatem obowiązku są wprowadzający napoje (producenci, importerzy), nie bezpośrednio konsumenci”.

Resort klimatu zamierza jedynie stworzyć dodatkowe infografiki, podobne do tych, które już istnieją na stronach rządowych, wyjaśniające opłaty związane z używaniem plastikowych opakowań.

Zobacz także:

Nie odrywaj od butelki. Nie bez powodu jest tam na stałe
Nie odrywaj od butelki. Nie bez powodu jest tam na stałe

Co dalej ze zbiórkami nakrętek?

Według informacji podanej przez portal Interia Biznes, Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzać zakazu akcji o charakterze charytatywnym, w której zbierane są nakrętki.

“Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje wprowadzać jakichkolwiek zakazów związanych z prowadzonymi działalnościami charytatywnymi” – czytamy w odpowiedzi przesłanej Interii Biznes. Resort tłumaczy, że zakazane będzie wprowadzanie do obrotu napojów w opakowaniach bez mocowania. “Jeżeli natomiast konsument postanowi oderwać zakrętkę i przekazać ją w ramach zbiórki charytatywnej, nikt mu takiego działania nie zabrania” – czytamy na stronie Interia Biznes.

Czytaj też: Dlaczego przytwierdzono nakrętki do butelek? Nie wolno ich odrywać

Co zrobić, gdy oderwiemy nakrętkę od butelki?

Najlepiej byłoby nie odrywać nakrętki od butelek, jeśli jednak ta oderwie się przez przypadek, “przed wyrzuceniem do kosza (żółtego pojemnika) butelkę należy przede wszystkim zgnieść, a przypadkowo oderwaną zakrętkę zakręcić na pustej butelce. Linie recyklingu butelek PET są przygotowane do jej dalszej obróbki” – tłumaczy na łamach serwisu Interna Biznes resort klimatu.

Taki zabieg ma spowodować, że drobne plastikowe nakrętki nigdy więcej nie trafią do zbiorników wodnych lub lasów, a także uniknie się marnowania materiałów, które trafiają do tzw. frakcji drobnej i nie podlegają recyklingowi.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP© Materiały własne
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodrabiana odzież na koneckiej targowicy. Zatrzymano sprzedawcę
Następny artykułЕксперт із водіння звернувся з попередженням до всіх, хто не відрегулював автокрісло