A A+ A++

Dawny hotel Cracovia Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Konkurs na przekształcenie opuszczonego hotelu “Cracovia” został ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu działaniu, zabytkowy budynek, który jest przykładem modernistycznej architektury, nie tylko zostanie zachowany przed rozbiórką, ale także – zgodnie z oryginalnymi planami – może stać się nowym centrum kulturalnym w Krakowie.

Dawny hotel “Cracovia” został zrealizowany w latach 1959-1965 przez Witolda Cęckiewicza i został zakupiony przez Muzeum Narodowe w 2016 roku. 

Konkurs będzie dwuetapowy, a jury będzie przewodniczył architekt Bolesław Stelmach. Pula nagród wynosi 320 tys. zł, a termin składania wniosków to 10 maja. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 17 listopada 2023 roku.

Dawny hotel CracoviaDawny hotel Cracovia Fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

W grudniu 2020 r. dr inż. Stanisław Karczmarczyk i jego zespół zakończyli ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną, która miała na celu ocenę możliwości adaptacji układu nośnego opuszczonego budynku. Następnie, we współpracy z Witoldem Cęckiewiczem, przeanalizowano, jak wiele z oryginalnych elementów wystroju można zachować. Teraz ogłoszony został konkurs architektoniczny na przebudowę obiektu, który będzie działał jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentujący design i architekturę XX i XXI wieku, a także stanowiący wzorcowe centrum dla przemysłów kreatywnych związanych z tą dziedziną twórczości – jak czytamy na stronie konkursu.

Jedynym minusem ogłoszonego konkursu jest całkowicie męski skład Jury konkursowego. Po raz kolejny należałoby chyba przypomnieć o wielu wspaniałych i doświadczonych architektkach, które świetnie sprawdziłyby się w tej roli. W takich momentach widzimy, że działania Balu Architektek, są w naszym kraju bardzo, bardzo potrzebne!

W skład jury, którego przewodniczącym jest architekt Bolesław Stelmach, wchodzą architekci Zbigniew Maćków, Marcin Brataniec, Przemo Łukasik, Piotr Walkowiak, Bohdan „Biś” Lisowski, oraz Wiesław Sawa, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. zarządzania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziecko nadal w stanie śpiączki.
Następny artykułKuriozalna wpadka Rosatiego w TVN24. Chciał zadrwić z Glapińskiego, a dostało się Tuskowi