Zdarzyło Ci się kiedyś, że pensja przyszła z opóźnieniem albo wyskoczył Ci pilny wydatek, który sprawił, że nie mogłeś na czas spłacić raty kredytu? Takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu, dlatego banki przygotowały rozwiązanie, z którego można wówczas skorzystać. Jest to odroczenie spłaty kredytu. Sprawdź, na czym polega i jak złożyć wniosek o karencję w najpopularniejszych bankach.
Odroczenie spłaty kredytu jest nazywane także wakacjami kredytowymi albo karencją w spłacie. Z takiej możliwości można skorzystać w większości banków, aby nie dopuścić do opóźnień w spłacie rat kredytowych. Warto dodać, że odroczenie spłaty dotyczy nie tylko kredytów. Może ono także odnosić się do pożyczki na dowód, pożyczki gotówkowej, czy pożyczki online. To, czy dana instytucja ma w swojej ofercie wakacje kredytowe dobrze jest sprawdzić na jej stronie internetowej lub dzwoniąc na infolinię jeszcze przed podpisaniem umowy kredytu, czy pożyczki.
Czym jest odroczenie spłaty kredytu?
Odroczenie spłaty kredytu to zawieszenie na określony czas obowiązku spłaty kredytu. Zawiesić można całą ratę albo jej część kapitałową lub odsetkową. Dzięki temu w razie problemów finansowych możesz odciążyć swój domowy budżet z tego zobowiązania, ale także nie dopuścić do negatywnych konsekwencji związanych z opóźnieniem w spłacie. Mowa tutaj o monitach, karnych odsetkach, a w ostateczności o windykacji lub egzekucji komorniczej.
W praktyce odroczenie spłaty kredytu wygląda tak, że składasz wniosek o przyznanie takiej możliwości i bank go rozpatruje. Jeśli decyzja jest pozytywna, to przez umówiony czas nie musisz oddawać rat do banku i nie czekają Cię z tego tytułu żadne nieprzyjemności.
Zazwyczaj można wybrać, czy odroczenie spłaty będzie polegało na wydłużeniu okresu kredytowania, czy nie. W tym drugim przypadku kalkulator kredytu wyliczy, że rata już od pierwszego miesiąca po „odwieszeniu” zostanie podniesiona. Nie wynika to z dodatkowych opłat, ale z tego, że bank musi doliczyć równowartość tych zawieszonych rat do pozostałego do spłaty kredytu hipotecznego czy kredytu gotówkowego.
Kiedy można złożyć wniosek o odroczenie spłaty kredytu?
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić trzy warunki.
- Bez opóźnień spłacać dotychczasowe raty.
- Złożyć wniosek przed terminem, w którym rata musi zostać opłacona.
- Poczekać określony przez bank czas (zazwyczaj 4-6 miesięcy) od podpisania umowy.
Jeżeli powyższe wymagania zostaną spełnione, to bank zazwyczaj przychyli się do Twojej prośby. Musisz jednak pamiętać o tym, aby dać mu czas na rozpatrzenie wniosku i odpowiednio wcześnie go wysłać.
Warto także wiedzieć, że ten trzeci warunek nie zawsze obowiązuje. Szczególnie przy promocyjnych kredytach gotówkowych często zdarza się, że karencja w spłacie jest udzielana od razu.
Odroczenie spłaty kredytu hipotecznego – jak wygląda?
Kredyt mieszkaniowy jest tak długoterminowym zobowiązaniem, że wnioski o odroczenie spłaty zdarzają się naprawdę często, a kalkulacja kredytu hipotecznego często uwzględnia taką opcję w kosztach.
Popularna jest karencja w spłacie kredytu na mieszkanie czy dom, która polega na tym, że przez określony czas zawieszasz spłatę kapitału i spłacasz same odsetki. A jak pokaże Ci kalkulator kredytu hipotecznego, możesz w związku z tym liczyć na spore oszczędności. Pamiętaj, że taka oferta jest dostępna tylko wtedy, gdy kredyt wypłacany jest w transzach i jest wzięty na budowę domu albo mieszkanie z rynku pierwotnego, które deweloper dopiero buduje.
W BNP Paribas z karencji w spłacie kredytu na dom czy mieszkanie można skorzystać przez 24 miesiące. Jest to dostępne tylko dla okresów kredytowania dłuższych niż 5 lat.
W Banku Millennium maksymalny okres karencji to 24 miesiące i jest zależny od okresu wykorzystania kredytu hipotecznego.
Bank Pocztowy umożliwia skorzystanie z karencji przez 36 miesięcy i nie wydłuża ona okresu kredytowania.
Z kolei ING Bank Śląski uzależnia karencję od celu kredytowania. W umowach deweloperskich jest to 36 miesięcy, a w pozostałych przypadkach 24 miesiące.
Warto także wiedzieć, że cały czas można skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych, które banki musiały wprowadzić na początku pandemii koronawirusa. Warunki przy kredytach hipotecznych są jednak identyczne jak przy kredytach gotówkowych.
Odroczenie spłaty kredytu gotówkowego – jak wygląda?
W każdym z banków kryteria wnioskowania o odroczenie spłaty rat w wyniku pandemii koronawirusa są takie same. Trzeba po 13 marca 2020 roku stracić pracę lub inne źródło dochodu, zawrzeć umowę kredytu przed 13 marca 2020 roku i musi ona wciąż trwać.
W Alior Banku można zawiesić spłatę rat na 1, 2 lub 3 miesiące na jeden typ kredytu w tym banku. Oznacza to, że nie można odroczyć spłaty dwóch kredytów gotówkowych, ale jednego hipotecznego i jednego gotówkowego już tak. Okres spłaty nie jest wydłużany.
BNP Paribas także daje możliwość wyboru okresu wakacji i są to 1, 2 lub 3 miesiące. Umowa zostanie automatycznie przedłużona, a podczas odroczenia należy opłacać tylko obowiązkowe składki ubezpieczeń.
Credit Agricole podobnie jak powyższe banki umożliwia wybór okresu zawieszenia spośród 1, 2 i 3 miesięcy. Spłata jest przesuwana o taki sam okres.
Natomiast Getin Bank oferuje zawieszenie raty kapitałowej nawet na 36 miesięcy. W tym okresie płaci się tylko odsetki.
Jakie formalności wiążą się z odroczeniem spłaty kredytu?
W większości banków na stronie internetowej znajdziesz wniosek o odroczenie spłaty kredytu. Wystarczy wtedy go wypełnić i wysłać do banku na wskazany adres – listem poleconym lub e-mailem.
Jeśli takiego wzoru nie ma, to możesz takie pismo przygotować także samemu.
Warto wiedzieć, że w przypadku analizy wniosku o przyznaniu Ci odroczenia kredytu (także niewielkiego kredytu online) bank ponownie zbada Twoją sytuacją finansową i wykorzysta swój kalkulator zdolności kredytowej.
Jak napisać wniosek o odroczenie spłaty?
Jeżeli Twój bank nie udostępnia wzoru wniosku, to warto wiedzieć, co powinno być zawarte w takim piśmie. Nie zapomnij o podaniu:
- Twojego imienia, nazwiska i danych kontaktowych (adres, numer telefonu, e-mail),
- informacji dotyczących Twojego zobowiązania (typ kredytu, numer umowy kredytowej, pozostała kwota do spłaty),
- okresu, na który chcesz zawiesić raty.
Pismo trzeba również podpisać i opatrzyć datą i miejscem sporządzenia. Pamiętaj, że w przypadku starania się o odroczenie spłat spowodowane utratą pracy w wyniku pandemii koronawirusa musisz dodać potwierdzające to oświadczenie.
Kiedy bank nie zgodzi się na odroczenie spłaty?
Bank nie przychyli się do Twojej prośby o udzielenie wakacji kredytowych, jeżeli kalkulator kredytowy pokaże analitykowi, że nie spłacałeś w terminie swoich zobowiązań. Wniosek należy sporządzić, jeszcze przed upływem wymagalności raty.
Musisz się także zapoznać z warunkami, które dopuszcza Twój bank. Przykładowo, jeśli ta instytucja umożliwia odroczenie spłaty rat tylko na 3 miesiące, a Ty zawnioskujesz o 6, to Twoja prośba oczywiście nie zostanie rozpatrzona pozytywnie. Jeżeli wnioskujesz o karencję w związku z utratą pracy, a jej nie straciłeś, to bank również odrzuci Twój wniosek.
Pamiętaj, że w okresie zawieszenia rat nie możesz uzyskać kolejnego zobowiązania. Taka informacja widnieje w Biurze Informacji Kredytowej i mają do niej dostęp wszystkie banki. W takiej sytuacji ranking kredytów hipotecznych ani innych produktów kredytowych Ci się nie przyda do poszukiwania innej oferty.
Chcesz dowiedzieć się więcej o finansach, kredytach i pożyczkach? Odwiedź stronę: https://www.aasapolska.pl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS