A A+ A++

Występowanie powietrza w instalacji grzewczej wcale nie jest rzadkim problem, powodującym zakłócenie prawidłowego funkcjonowania urządzeń grzewczych. Powodem jego występowania są gazy zgromadzone w wodzie przepływającej w sieciach miejskich i uwalniające się w wyniku nagrzewania wody. Regularne odpowietrzenie nie tylko pomaga zapewnić poprawne funkcjonowanie systemu ogrzewania, ale także chroni naprawa piecyków gazowych radom przed korozją.

Jakie są podstawowe drogi dotarcia gazów do instalacji?
Można wyróżnić kilka podstawowych dróg, którymi gazy znajdujące się w wodzie docierają do instalacji:

  • Podczas napełniania systemu grzewczego;
  • Wnikanie gazu zawartego w mikro pęcherzach trafiających do systemu wraz z wodą;
  • Uwolnienie gazów, które przed nagrzewaniem były rozpuszczone w wodzie;
  • Przez ścianki rur (najczęściej ten problem występuje w miejscach, gdzie są wykorzystywane rury z tworzyw sztucznych).

Źródłem problemu może także występować nieszczelność pomp dławnicowych. Dlatego właśnie eksperci zajmujący się instalacją sieci wodno-kanalizacyjnych zalecają stosowanie do tworzenia systemu ogrzewania pomp bezdławnicowych.

Jak można zrealizować odpowietrzanie kaloryferów?
Jak odpowietrzyć grzejnik w bloku? Są dwa sposoby na wykonanie odpowietrzania – mechaniczny i automatyczny. Ponadto sposób odpowietrzania różni się od zainstalowanego systemu ogrzewania: o wiele łatwiej jest odpowietrzyć rury właścicielom posiadającym kocioł. To urządzenie posiada specjalny zawór, za pomocą którego łatwo usuniemy zbędne powietrze nie stosując w tym celu specjalnego sprzętu.

Podstawowe zasady automatycznego odpowietrzania
Jak odpowietrzyć centralne ogrzewanie? Do wykonania automatycznego odpowietrzania kaloryferów w bloku najlepiej jest zaprosić fachowca posiadającego wysokiej jakości sprzęt, gdyż umożliwi to nie tylko jakościowe, ale i szybkie usunięcie pęcherzy gazu z instalacji. Do wykonania prac tego typu mogą być używane pionowe i kątowe odpowietrzniki. Na OTOmistrz można znaleźć fachowca, który osobiście przeprowadzi wszystkie prace lub zainstaluje system do automatycznego odpowietrzania. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej opłacalne: nie trzeba będzie ciągle zwracać się o pomoc do fachowca i w razie potrzeby będzie można łatwo usunąć zbędny gaz.

Trudniej jest w przypadku systemu centralnego ogrzewania. Aby grzejniki działały z maksymalną wydajnością, woda w instalacji c.o. musi być całkowicie lub częściowo spuszczona. To, w jaki sposób będzie realizowane odpowietrzanie kaloryferów zależy od konstrukcji systemu. W przypadku, gdy grzejnik jest wyposażony w przeznaczone do odpowietrzania elementy – wszystkie prace można zrealizować samodzielnie, jednak jeśli chodzi o grzejniki w starych kamienicach, wówczas lepiej jest zaprosić fachowca, gdyż podejmując się prób samodzielnego rozwiązania problemu można poważnie uszkodzić system.

Sam schemat odpowietrzania instalacji co jest bardzo łatwy:

  • Należy otworzyć gwint lub zawór;
  • Następnie poczekać, aż powietrze wypłynie z systemu;
  • Gwint lub zawór należy ustawić w odpowiedniej pozycji z powrotem, a następnie sprawdzić niezawodność całego systemu.

Wykonując odpowietrzanie grzejnika należy pamiętać, że proces usuwania powietrza z instalacji grzewczej jest ściśle związany ze wzrostem ciśnienia i przepływu wody.

Kiedy należy dokonać odpowietrzania grzejników?
Istnieje kilka charakterystycznych znaków, które wskazują na to, kiedy grzejniki wymagają odpowietrzenia. Częściowe ogrzewanie grzejnika na górze lub na dole, dziwne odgłosy wewnątrz grzejników (bulgotanie wody, a nawet stukanie) lub naprawy kotła, które obniżą ciśnienie wody w instalacji – to tylko niektóre z oznak, które pomagają nam w odpowietrzaniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDagmara Kaźmierska w bikini. “Pani to wymiata”
Następny artykułNie żyje prof. Jan Pamuła, znany grafik, były rektor krakowskiej ASP