A A+ A++

– COVID-19 stał się katalizatorem wyzwalającym w 99 proc. te najlepsze cechy, czyli solidarność międzyludzką i dużą empatię, którą byliśmy i nadal jesteśmy w stanie sobie okazywać – mówił dziś Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podczas corocznego, tradycyjnego spotkania z dziennikarzami.

Ze względu na pandemię wydarzenie miało symboliczny charakter. Pandemia też zdominowała wystąpienia wszystkich zaproszonych gości. Zbigniew Koniusz powiedział, że końca dobiega trudny rok, zaczynający się ogromnymi nadziejami, ale rok, po świętach wielkanocnych nacechowany covidem i tym, co z nim związane. Podziękował mieszkańcom Świętokrzyskiego, że ich postawa wspiera walkę z pandemią.

– To dzięki temu, że państwo jesteście społeczeństwem obywatelskim, możemy śmiało powiedzieć, że Świętokrzyskie poradziło sobie z pandemią. Jak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie wie. Bazując na doświadczeniach tego roku, można powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na wszystko, chociaż mówię to z dużą dozą wiary w to, że główną epidemię mamy już za sobą. Co nie znaczy, że nie przyjdzie nam się zmagać z wieloma innymi problemami – zaznaczył.

Wojewoda dziękował także parlamentarzystom, że sprostali nietuzinkowym wyzwaniom.

– Często musieli podejmować bardzo trudne decyzje, ale te decyzje dały instrumenty do tego, abyśmy skutecznie mogli walczyć z pandemią – wyjaśnił.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że koronakryzys pokrzyżował szyki w polityce.

– To rzeczywiście jest wielkie nieszczęście, które dotknęło wszystkich Polaków, ale uważam, że Polska i Polacy stanęli na wysokości zadania. Te wszystkie reżimy, w które musieliśmy się wpisać, przyniosły dobre owoce, bo dzisiaj Polska jest krajem stawianym za wzór innym – zauważył.

Parlamentarzysta dziękując poszczególnym grupom społecznym, które włączyły się do walki z pandemią, wyraził nadzieję, że ją pokonamy.

– Nasi przodkowie zawsze dzielnie stawiali czoła różnym zarazom, które nawiedzały nasz kraj. Sądzę, że i tej zarazie damy radę, a siły do tego da nam tajemnica betlejemskiego żłóbka – mówił.

Na religijny aspekt Świąt Bożego Narodzenia uwagę zwrócił senator Jarosław Rusiecki.

– Ten czas przypomina nam, że Święta Bożego Narodzenia wyrastają z religijnego charakteru naszej tradycji i kultury, bo to narodzenie Pana Jezusa w Betlejem dwa tysiące lat temu zmieniło kierunek cywilizacji. Nie bez powodu liczymy czas od narodzenia Chrystusa. Dlatego życzę wszystkim przeżywania tego religijnego wymiaru świąt. Żebyśmy nie popadali tylko w konsumpcję, bo jak powiedział Wincenty Kadłubek: tożsamość i kultura są podstawą budowania jedności wspólnoty – apelował.

Poseł Marek Kwitek zauważył, że tegoroczny adwent i święta, to czas nauki pokory i miłości do drugiego człowieka. Zaznaczył, jak ważne jest pojednanie, o które dziś trudno w podzielonym społeczeństwie.

– Opłatek to symboli miłości, pokoju, przebaczenia i pojednania. Życzę, żeby to nie były tylko słowa, bo konflikt bardzo mocno rozpalił się w naszym społeczeństwie. Myślę, że święta są okazją do refleksji, do poszanowania się, i do spojrzenia w przyszłości. Konflikt nie służy nikomu, bo wszyscy powinniśmy pracować dla dobra Polski – przypominał.

Senator Krzysztof Słoń podsumowując mijające miesiące, wyjaśnił, że słowem, a właściwie postawą 2020 roku jest odpowiedzialność.

– Życzę nam tego, żeby odpowiedzialność była naszą postawą w czasie tych Świąt Bożego Narodzenia. Poczujmy, że jesteśmy za nie odpowiedzialni, że nie ma co zrzucać wszystkiego na pandemię, na panujące trudności. My mamy dla naszych bliskich, szczególnie dla naszych dzieci uczynić Boże Narodzenie takim, jak ono powinno być, jakim wywodzi się z naszej prastarej, chrześcijańskiej tradycji, z pięknych polskich zwyczajów – podkreślił.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Pruś dziękował za współpracę z wojewodą i parlamentarzystami, tak ważną w pandemii. Wyraził nadzieję, że ten zły czas kończy się nieuchronnie.

– Jesteśmy, jako samorząd, przygotowani na różne rozwiązania, ale jako chrześcijanie, naszą powinnością jest to, aby mieć nadzieję i my ją mamy. Ale nadal będziemy mieć jeden cel: troskę o bezeceństwo mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Życzę, by nadchodzący rok był zdecydowanie lepszy, żebyśmy przestali się zajmować tym, co się dzieje w tej chwili, tylko zajęli się autentycznym rozwojem ziemi świętokrzyskiej – zaznaczył.

Oprócz życzeń, które samorządowcy i parlamentarzyści chcieli przekazać mieszkańcom regionu za pośrednictwem dziennikarzy, nie zabrakło tych skierowanych do środowiska medialnego.

– Życzę, by nadchodzący rok obfitował tylko w dobre informacje. Będziemy się starali, by tych dobrych wiadomości nie brakowało – zadeklarował Andrzej Pruś.

Za dotychczasową współpracę podziękował też prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap.

– Mam nadzieję, że będzie tak dalej, i to co pan przewodniczący powiedział, mam nadzieję, że w przyszłym roku i w latach następnych będziemy podawać, przekazywać coraz lepsze wiadomości, coraz lepsze dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, dla jego rozwoju i dla jego pomyślności. I myślę, że to są nasze wspólne życzenia – dodał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUpadek z 7-metrowego roweru podczas bicia rekordu Guinessa
Następny artykułNie czas umierać na COVID-19. Powrót Bonda do korzeni