Był to młyn wodny Władysława Cioka, położony na uboczu w lesie nad rzeką. Częściowo zniszczony w powodzi, jeszcze przed wybuchem wojny służył partyzantom do konspiracyjnych spotkań.
Tam 7 października 1943 r. wyznaczono odprawę ówczesnego pułkownika Emila Augusta Fieldorfa „Nila”, dowódcy Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, z szefostwem Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK. Brali w niej udział m.in. komendant okręgu płk Stanisław Dworzak „Daniel” oraz porucznik Jan Piwnik „Ponury”, szef okręgowy Kedywu i dowódca zgrupowań partyzanckich w Górach Świętokrzyskich. Ten ostatni przybył do młyna z drużyną stanowiącą ochronę.
Na odprawie rozmawiano m.in. o konspiracyjnej produkcji pistoletów maszynowych w Suchedniowie. Gdy część jej uczestników już opuściła młyn, ochrona zameldowała o zbliżających się Niemcach. Na szczęście nie zdążyli jeszcze otoczyć szczelnie młyna i partyzanci wraz z pułkownikiem „Nilem” wycofali się przez las w bezpieczne miejsce. Zasadzka na jednego z najbardziej poszukiwanych przez okupanta żołnierzy podziemia nie powiodła się.
O tym, że „Nil” będzie w młynie nad Kamienną, Niemcy wiedzieli od łącznika oddziałów „Ponurego” Jerzego Wojnowskiego „Motora”, który był agentem gestapo. W obławie poległ kapral Andrzej Pasek „Jędrek” z drużyny ochrony. Według jednej z wersji zginął, gdy wrócił po pieniądze zostawione we młynie.
Sam młyn został wtedy spalony. W jego miejscu stoi dziś obelisk upamiętniający wydarzenia sprzed 77 lat. Kilka metrów dalej znajduje się ułożony z kamieni symboliczny grób kaprala „Jędrka” z drewnianym krzyżem, na którym umieszczono oprawioną fotografię poległego partyzanta.
Odkrywamy Świętokrzyskie. W zakolu rzeki źródełko
Schodząc ścieżką w kierunku rzeki Kamiennej, dojdziemy do położonego w jej zakolu źródełka. Z drewnianą obudową i daszkiem przypomina studnię. Nie trzeba jednak głęboko sięgać, by zaczerpnąć pulsującej w białym piasku wody.
Miejsce nieudanej zasadzki na „Nila” znajduje się w lesie za osiedlem Bór w Skarżysku-Kamiennej. Najłatwiej dotrzeć tam żółtym szlakiem turystycznym od drogi krajowej nr 42 na Końskie. Od znajdującego się przy niej parkingu prowadzi on najpierw do zbiorowej mogiły zamordowanych przez Niemców w lutym 1940 r. członków i współpracowników konspiracyjnej organizacji Orzeł Biały, skąd jest ok. 600 m do pamiątkowego obelisku i symbolicznej mogiły „Jędrka”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS