A A+ A++

Wieś położona jest kilka kilometrów na południe od Opatowa, przy drodze na Strzyżowice. Jadąc nią, mijamy najpierw Czerników Opatowski. To część dawnego Czernikowa, która przed wiekami stanowiła własność kościelną. Druga, szlachecka, to teraz Czerników Karski.

Nazwę zawdzięcza Kazimierzowi Karskiemu herbu Jastrzębiec, który został właścicielem czernikowskiego folwarku w 1870 r. Ze słownika biograficznego „Ziemianie polscy XX wieku” dowiadujemy się, że majątek obejmował 420 mórg (ok. 235 ha). Prócz uprawy pól wydobywano w nim torf, glinę do wypalania cegieł i kamień budowlany.

Kazimierz Karski był żonaty z Marią z Górskich herbu Boża Wola. Mieli sześcioro dzieci. Najstarszy syn Antoni przejął majątek, ale na początku XX wieku sprzedał go na parcelację i po spłacie rodzeństwa wyjechał za granicę. Wcześniej wystawił zmarłemu w 1901 r. w wieku 65 lat ojcu pomnik w kształcie złamanego pnia drzewa, będącego symbolem przerwanego życia.

Odkrywamy Świętokrzyskie. Pomnik przenieśli po wojnie

Zbigniew M. Doliwa-Klepacki w monografii „Dwory i dworki oraz ich właściciele w województwie świętokrzyskim” (t. II) pisze, że pierwotnie stał w pobliżu parku dworskiego, a po ostatniej wojnie został przeniesiony. Stoi teraz przy drodze w środku wsi. Można na nim odczytać, że wystawił go „kochanemu ojcu Kazimierzowi Karskiemu, dziedzicowi dóbr Czerników, wdzięczny syn Antoni z prośbą o modlitwę do Boga 19 lipca 1901 r.”.

W górnej części pomnika wisi obecnie drewniany krzyż. Niżej widać pusty medalion, w którym mogła znajdować się fotografia Karskiego lub jakaś płaskorzeźba.

Po drewnianym dworze w Czernikowie nie ma dziś śladu. Stał w dolince rzeczki, która nosi nazwę Kania. Z parku zostało kilka starych drzew. Przy gruntowej drodze, kilkadziesiąt metrów na zachód od głównej, prowadzącej przez wieś, zobaczyć można figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która wpisana jest do ewidencji zabytków gminy Opatów.

Widnieje w niej również wysoka na ok. 3 m kamienna kolumna zwieńczona krzyżem, stojąca na wzgórzu przy drodze w południowej części wsi. Ufundowali ją w 1865 r. Zagórscy, którzy byli właścicielami Czernikowa przed Karskimi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatka Boska z błyskawicą. Będą zawiadomienia do prokuratury
Następny artykuł8594 nowe zakażenia koronawirusem; zmarły kolejne 143 osoby. W powiecie brzeskim 22 przypadki – raport MZ 20-12