A A+ A++

W tajemniczym świecie dziedzictwa kulturowego stanowiącego zagadki historyczne, pisma Wyspy Wielkanocnej zajmują miejsce wyjątkowe, niepodobne do niczego innego. Tak przynajmniej sugerują wyniki najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców, którzy po raz kolejny zbadali drewnianą tabliczkę z tekstem napisanym w arytmetycznie nieuchwytnym języku Rongorongo. Odkrycie to rzuca nowe światło na posiadanie przez rdzenną ludność Wyspy Wielkanocnej własnego systemu pisma jeszcze przed przybyciem Europejczyków, co odnotowano w opublikowanym artykule na łamach Scientific Reports.

Arkeonews, platforma dzieląca się tą wiadomością, podkreśla, że do tej pory dominowało przekonanie, iż mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej nie rozwinęli własnego pisma przed kontaktem z Europejczykami. Wspierającą ten pogląd argumentację podważa fakt,. iż nie udało się zidentyfikować ani zrozumieć języka Rongorongo przez ponad 150 lat badań, co sugeruje jego unikalność i niezależne pochodzenie.

W procesie badawczym, przeprowadzonym na Uniwersytecie w Bolonii, przewodzący naukowcy zdecydowali na ponowną analizę tekstu z jednej z czterech oryginalnych tabliczek odkrytych przez misjonarzy w 1869 roku i przechowywanych obecnie w muzeum w Rzymie. Za pomocą datowania radiowęglowego jedna z drewnianych tabliczek została datowana na lata 1493-1509, co jednoznacznie wskazuje na jej powstanie kilka wieków przed pierwszym, zanotowanym kontaktem z Europejczykami w latach dwudziestych XVIII wieku.

Takie ustalenia podważają wcześniejsze założenia dotyczące pochodzenia pisma Rongorongo, a jednocześnie stanowią dowód na wyjątkowość i oryginalność tego systemu. Jak podkreślają autorzy badań, znaki używane przez mieszkańców Rapa Nui, jak również nazywana jest Wyspa Wielkanocna, znacznie różnią się od jakichkolwiek znanych europejskich systemów pisma. Główna autorka badania, filolog Silvia Ferrara, zwróciła uwagę na to, że standardowo przy „pożyczaniu” systemu pisma, dąży się do zachowania jak największej zgodności z oryginałem, co w przypadku rongorongo się nie zdarzyło, podkreślając jego unikatowość.

Mimo iż naukowcy mają obecnie dostęp do 27 drewnianych tabliczek zawierających około 15 000 znaków i ponad 400 różnych glifów, treść zawartych na nich tekstów pozostaje nieodkryta. To kontynuuje podtrzymywanie tajemnicy zarówno języka Rongorongo, jak i innych nierozwikłanych zagadek Wyspy Wielkanocnej, w tym funkcji i celów gigantycznych kamiennych posągów moai.

Wyspa Wielkanocna, znajdująca się około 3800 kilometrów od wybrzeży Chile, do którego należy, jest terenem niewielkim, lecz bogatym w nierozwiązane tajemnice historii. Daty zasiedlenia wyspy, oscylujące między 1150 a 1280 rokiem, wskazują na wielowiekową izolację tego miejsca od reszty świata, aż do przybycia Europejczyków w XVIII wieku. Pewne jest jednak, że pisma Wyspy Wielkanocnej i związane z nimi tajemnice, nadal będą stanowić przedmiot fascynacji i badań dla naukowców z całego świata.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaobserwowano czarne dziury pożerające gwiazdy
Następny artykułFedko do sejmiku, Mrozek do rady miasta. Trzecia Droga idzie z nowymi “nabytkami” do wyborów