A A+ A++

Liczba wyświetleń: 747

Naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Stanforda osiągnęli znaczący sukces, udając się stworzyć i ustabilizować rzadką formę złota, znaną jako Au2+, która utraciła dwa ujemnie naładowane elektrony. Tę niepowtarzalną formę złota zidentyfikowano w perowskicie halogenkowym, materiale krystalicznym o ogromnym potencjale, zarówno w kontekście ogniw słonecznych, źródeł światła, jak i różnorodnych elementów elektronicznych. Równie zaskakujące w tym odkryciu jest to, że perowskit Au2+ można zsyntetyzować przy użyciu standardowych składników, w temperaturze pokojowej.

W niedawno opublikowanym badaniu w prestiżowym czasopiśmie „Nature Chemistry” naukowcy przedstawili swoje odkrycia, które wzbudziły duże zainteresowanie społeczności naukowej. Hemamala Karunadasa, adiunkt chemii na Uniwersytecie Stanforda i główna autorka badania, wyraziła swoje zdziwienie, że udało jej się stworzyć stabilny materiał zawierający Au2+. Powiedziała: „Tworzenie pierwszego w swoim rodzaju perowskitu Au2+ jest ekscytujące. Atomy złota w perowskicie są bardzo podobne do atomów miedzi w nadprzewodnikach wysokotemperaturowych, a ciężkie atomy z niesparowanymi elektronami, takie jak Au2+, wykazują chłodne efekty magnetyczne niewidoczne w przypadku lekkich atomów”.

Struktura perowskitu z halogenkiem złota składa się z wydłużonych oktaedrów chlorku złota, w których złoto (Au) jest otoczone sześcioma sąsiadującymi atomami chloru (Cl). Ta wyjątkowa struktura stanowi podstawę intrygujących właściwości materiału. Badanie wykazało również, że atomy cezu (Cs) i dodatkowe atomy chloru (Cl) odgrywają kluczową rolę w stabilizowaniu perowskitu Au2+.

Złoto, jako element o niepowtarzalnych właściwościach takich jak plastyczność i obojętność chemiczna, od dawna cieszy się uznaniem. Charakterystyczny, bogaty odcień złota w czystej postaci dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność. Jednak rzadkość Au2+ można wytłumaczyć efektem relatywistycznym, opisanym przez teorię względności Alberta Einsteina. Kiedy obiekty poruszają się z dużą prędkością, zbliżającą się do prędkości światła, stają się cięższe. Zjawisko to ogranicza możliwość występowania Au2+ w przyrodzie.

To przełomowe odkrycie otwiera nowe perspektywy dla badań naukowych i postępu technologicznego. Kurt Lindquist, główny autor badania i stażysta podoktorski na Wydziale Chemii Nieorganicznej Uniwersytetu Princeton, podkreślił, że perowskit Au2+ może otworzyć drzwi do nowych, ekscytujących osiągnięć. „Perowskity halogenkowe mają bardzo atrakcyjne właściwości w wielu codziennych zastosowaniach, dlatego staraliśmy się poszerzyć tę rodzinę materiałów. Bezprecedensowy perowskit Au2+ może otworzyć nowe, intrygujące możliwości” – powiedział Lindquist.

Eksperci w tej dziedzinie również wyrazili swoje poglądy na temat znaczenia tego odkrycia. Doktor Sarah Tolbert, profesor chemii i inżynierii materiałowej na Uniwersytecie Kalifornijskim, pochwaliła wyniki badania, mówiąc: „Ta praca jest prawdziwym osiągnięciem. Synteza stabilnego perowskitu Au2+ jest poważnym osiągnięciem, które niewątpliwie będzie miało znaczący wpływ na rozwój inżynierii materiałowej”.

Konsekwencje tego odkrycia wykraczają poza badania naukowe. Unikalne właściwości perowskitu Au2+ mają potencjał zrewolucjonizowania różnych gałęzi przemysłu, w tym energetyki odnawialnej i elektroniki. Ogniwa słoneczne oparte na tym materiale mogą osiągnąć wyższy poziom wydajności, a źródła światła i komponenty elektroniczne mogą osiągnąć wyższą wydajność.

W miarę jak naukowcy kontynuują badania nad możliwymi zastosowaniami i właściwościami perowskitu Au2+, staje się jasne, że odkrycie to stanowi kamień milowy w dziedzinie inżynierii materiałowej. Możliwość wytworzenia i stabilizacji tak rzadkiej formy złota otwiera nowe możliwości w zakresie innowacji i postępu technologicznego, co podkreśla znaczenie ciągłego prowadzenia badań w kierunku odkrywania i zrozumienia unikalnych właściwości różnych form złota.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Metale, Złoto

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd piątku droga w Nieprześni czasowo zamknięta
Następny artykułKampania „Europejskie pieczarki. Ukryty skarb”