Odkryto późnogotyckie polichromie w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu, które pochodzą z XV lub XVI wieku
Rutynowe prace konserwatorskie w jednej z szydłowieckich świątyń doprowadziły do odkrycia nieznanych wcześniej dekoracji ściennych. Późnogotyckie polichromie w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu pochodzą prawdopodobnie z XV lub XVI wieku i były częścią oryginalnego wystroju murowanego kościoła. Dalsze prace mogą przynieść kolejne znaleziska.
Kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta w Szydłowcu ufundowała rodzina Odrowążów na początku XV wieku. Dokument erekcyjny świątyni datowany jest na 1 stycznia 1401 roku. Przez blisko 100 lat konstrukcja pozostawała drewniana.
Dopiero pod koniec tego stulecia Jakub Szydłowiecki podjął się wzniesienia budowli murowanej. Świątyni nadano styl późnogotycki, a budulec stanowił miejscowy piaskowiec. Prace dokończył jego brat, Mikołaj, a kościół był otwarty dla wiernych już od co najmniej 1525 roku.
Do odkrycia polichromii z czasów budowy pierwszej murowanej świątyni doszło podczas renowacji ołtarza św. Rocha, znajdującego się w ścianie południowej głównej nawy kościoła. O znaleziskach opowiedział Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu.
Po demontażu ołtarza, na odkrytym fragmencie ściany zauważono ubytki zaprawy, pod którymi znajdują się tzw. plamy barwne. Można je zinterpretować jako zachowane partie polichromii. Widoczne brązowe plamy barwne to prawdopodobnie zachowana wcześniejsza warstwa malarska. W górnej partii obrysu ołtarza św. Rocha widoczna jest plama o kolorze ochry, co świadczy o tym, że jest to starsza zachowana warstwa polichromii.
Podobne pozostałości polichromii znajdowano jak dotąd także na innych fragmentach ścian nawy głównej. Można dzięki temu to przypuszczać, że i nowe znaleziska pochodzą z podobnego okresu.
Konserwator wymienia działania, które należy podjąć w następnej kolejności: Konieczne będzie poszerzenie obecnych i wykonanie nowych odkrywek mających na celu identyfikację widocznych obecnie plam barwnych i ustalenie zakresu występowania szczątków polichromii.
Zachowane fragmenty należy oczyścić z nawarstwień, zabezpieczyć poprzez prewencyjną dezynfekcję i konsolidację struktur tynku, a następnie przeprowadzić ich konserwację estetyczną – wylicza W. Bujakowski.
Jak powiedział proboszcz parafii, ks. Marek Kucharski, prace konserwatorskie w kościele trwają już od wielu lat. Będą one dalej kontynuowane, kiedy renowacji poddany zostanie ołtarz św. Stanisława oraz ściany południowa i północna. Być może świątynia w Szydłowcu kryje więcej tajemnic?
Źródła:
- Świątynia wciąż kryje wiele tajemnic, radom.gosc.pl [dostęp: 28.02.2024].
- Szydłowiec: w miejscowym kościele odkryto fragmenty późnogotyckich polichromii, ekai.pl [dostęp: 28.02.2024].
- Interesujące odkrycia w późnogotyckiej szydłowieckiej farze, galeria zdjęć, radom.gosc.pl [dostęp: 28.02.2024].
Fot. Kościół św. Zygmunta w Szydłowcu, źródło: Wikimedia Commons
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS