A A+ A++

Liczba wyświetleń: 27

Ogromny kolos i drapieżna bestia z komicznie małymi łapami, a więc słynny Tyrannosaurus Rex, jest jednym z najbardziej charakterystycznych drapieżników. Wygląda jednak na to, że wciąż może nas zaskoczyć. Paleontolodzy przeanalizowali różnice między dostępnymi szkieletami tego zwierzęcia, a wyniki ujawniły coś zaskakującego. Odkryto dwa nowe gatunki tego słynnego dinozaura.

Wszystkie dorosłe osobniki znalezione na równinach Kanady i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych należą do tego samego gatunku: T. rex. Od pewnego czasu naukowcy rozpoznają jednak różnice w morfologii poszczególnych okazów. W szczególności mowa tu o kości udowej, a także okazach z jednym lub dwoma drobnymi siekaczami na przedniej stronie szczęki.

Różnice wynikają głównie z dymorfizmu płciowego, że samce i samice tego samego gatunku wyglądają inaczej, nie jest niczym dziwnym. Inne wyjaśnienia tych różnic obejmują jednak fakt, że wiele okazów znajduje się na różnych etapach rozwoju genetycznego. Stąd też wzięła się kontrowersyjna teoria, jakoby dostrzeżone różnice sugerowały odkrycie odrębnych gatunków w obrębie rodzaju Tyrannosaurus.

Paleontolodzy wykonali anatomiczne pomiary kości i szczątków zębów z 38 okazów Tyrannosaurusa rexa. Ogólnie rzecz biorąc silne kości udowe przewyższały liczebnie smukłe kości udowe w stosunku 2:1, co sugeruje, że nie są związane z dymorfizmem płciowym. 29 okazów tyranozaurów objętych badaniem znaleziono w oddzielnych warstwach geologicznych w formacjach górnego mastrychtu Sri Lanki w Ameryce Północnej (przypuszczalnie około 67,5 do 66 milionów lat temu).

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Evolutionary Biology”. Jego wyniki silnie sugerują, że z biegiem czasu tyranozaur ewoluował w odrębne fizjologicznie osobniki. Naukowcy opisali trzy „morfotypy”, które można przypisać do rodzaju Tyrannosaurus. Na ich podstawie zespół zidentyfikował dwa nowe potencjalne gatunki.

T. imperator – osobnik znalezione w dolnej i środkowej warstwie osadów z mocniejszymi kośćmi udowymi i dwoma zwyczajnymi siekaczami.

T. regina (królowa) – związana jest z osadami górnymi i prawdopodobnie środkowymi; miały one mniejsze, bardziej zgrabne kości udowe i pojedynczy siekacz.

W górnej i środkowej warstwie osadów zidentyfikowano znanego już T. rexa. Autorzy ostrzegają, że różnice nie są definitywnymi cechami nowych gatunków i nie mogą całkowicie wykluczyć możliwości nietypowego dymorfizmu płciowego lub innych wyjaśnień. Liczba analizowanych okazów była dość niewielka, co mogło doprowadzić badaczy do pochopnych wniosków. Zespół jest jednak przekonany, że związek między fizycznymi zmianami osobników a ich lokalizacją w zapisie geologicznym, rzeczywiście wskazuje na istnienie dwóch nieznanych wcześniej gatunków tyranozaurów.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 1 , średnia ocena wartości wpisu: 1,00 na 5 możliwych)

Loading…

TAGI: Dinozaury

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Beskidach turyści odpoczną na efektownych ławeczkach z totemami
Następny artykułUciekał przed policją i uderzył w radiowóz