Starożytny monument Stonehenge skrywa kolejną fascynującą zagadkę. Zespół ekspertów i organizacji, w tym Królewskie Towarzystwo Astronomiczne, bada możliwość, że Stonehenge jest powiązany nie tylko z pozycjami Słońca, ale również Księżyca.
Archeologowie zajmujący się archeoastronomią, prowadzeni przez English Heritage, będą studiować związek między starożytnym zabytkiem a “dużym przystopieniem Księżyca” – rzadkim zjawiskiem astronomicznym, które występuje co 18,6 roku. Oznacza to, że wschody i zachody Księżyca osiągają swoje najdalsze punkty na horyzoncie, a kolejne takie wydarzenie będzie miało miejsce w tym roku.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Uniwersytetu Leicester i Uniwersytetu Bournemouth uważają, że te raz na pokolenie ruchy Księżyca mogły być zauważone już w początkowej fazie Stonehenge i dlatego mogły wpłynąć na jego późniejszy projekt.
Badania nad tą teorią rozpoczną się tej wiosny i potrwają do połowy 2025 roku. Architektoniczne powiązanie Stonehenge ze Słońcem jest dobrze znane, ale jego związek z Księżycem jest mniej zrozumiany. Cztery Kamienie Stacji są ustawione w linii z ekstremalnymi pozycjami Księżyca, a naukowcy debatują od lat, czy było to celowe i – jeśli tak – w jaki sposób tego dokonano i jaki mógł być tego cel.
Aby przybliżyć te badania, English Heritage będzie na żywo transmitować najdalsze południowe wschodnienie Księżyca w Stonehenge. Organizacja będzie również organizować szereg wydarzeń w trakcie sezonu przystanku, w tym wykłady, przenośne planetarium, obserwacje gwiazd i sesje storytellingu, a także nową wystawę w przestrzeni wystawienniczej.
Księżyc od zawsze był codziennym, powszechnie uwielbionym elementem nieba, który przyciąga nasze spojrzenia. Duży przystanek oferuje jeszcze bardziej widowiskowe widoki naszego niebieskiego sąsiada podczas wschodu i zachodu i będzie astronomicznym wydarzeniem roku 2024.
Badacze mają nadzieję, że bezpośrednia obserwacja tego związku w latach 2024-2025 będzie kluczowa dla zrozumienia, jak starożytni doświadczali tych ekstremalnych wschodów i zachodów Księżyca oraz jak wpływały one na kamienny monument.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS