W Izraelu archeolodzy odkryli najstarszą znaną pieczęć na świecie. Według nowego badania, maleńki odcisk z gliny pochodzi sprzed 7000 lat i był prawdopodobnie używany do pieczętowania i podpisywania przesyłek, a także do zamykania magazynów.
Zespół badawczy odkrył tę pieczęć, wraz z prawie 150 innymi, podczas wykopalisk, które miały miejsce w latach 2004-2007 w Tel Tsaf, stanowisku archeologicznym w centralnej dolinie Jordanu, na południowy-wschód od Beit She’an. Ale podczas gdy większość pozostałych pieczęci była po prostu kawałkami gliny bez żadnych odcisków, jedna z nich miała odcisk z dwoma wyraźnymi kształtami geometrycznymi.
Po przeprowadzeniu dokładnej analizy, archeolodzy zidentyfikowali ten obiekt jako najstarszy odcisk pieczęci znany w regionie. Wcześniej natrafiono na starsze pieczęcie datowane na 8500 lat, ale na odciski pieczęci już nie.
Prehistoryczni ludzie używali takich pieczęci do podpisywania i pieczętowania listów, aby zapobiec ich odczytaniu przez wścibskich postronnych. Ale używano ich również do oznaczania przesyłek i wskazywania, że silosy lub stodoły są niedostępne. Podobnie jak w przypadku listów, jeśli drzwi stodoły zostały otwarte, pieczęć pękała, dając jasno do zrozumienia, że ktoś wszedł do środka.
– Nawet dzisiaj, podobne rodzaje pieczęci są używane, aby zapobiec manipulacji i kradzieży. Okazuje się, że podobnie było już 7000 lat temu, a właściciele ziemscy i lokalni administratorzy chronili swoją własność – powiedział prof. Yosef Garfinkel z Uniwersytetu Hebrajskiego, główny autor badań.
Starożytna pieczęć, którą znaleziono w świetnym stanie ze względu na suchy klimat tego obszaru, ma mniej niż 1 cm szerokości i znajdują się na niej dwie różne pieczęcie. Dwa różne wzory pieczęci sugerują, że pieczęć mogła być użyta w działalności handlowej, która obejmowała dwie osoby.
Wiele nowszych pieczęci, takich jak te znalezione w Świątyni Salomona w Jerozolimie sprzed około 2600 lat, zawiera imię i czasami postacie biblijne. Jednak ta pieczęć pochodzi z czasów przed powstaniem pisma, więc zamiast pismem została oznacz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS