A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Już wieki temu sztuka, kultura oraz architektura odgrywały ważną rolę w wielkich królestwach, czy nawet ukrytych w dżungli osadach. Nie da się ukryć, że człowiek u zarania dziejów tworzył już zapierające dech w piersiach dzieła, a niektóre z nich możemy podziwiać po dziś dzień. Jedną z prawdziwych perełek jest płaskorzeźba odkryta w Indiach, która zdaje się być pierwszą iluzją optyczną. 

Jakiego koloru jest ta sukienka?

Odkryto pierwszą iluzję optyczną. To, co widzisz świadczy o charakterze

Okazuje się, że najstarsza iluzja optyczna znajduje się w Indiach i ma aż 900 lat! Mowa tu o fragmencie świątyni Airavatesvara, którą odkryto w miejscowości Kumbakonam w dystrykcie Thanjavur, w południowoindyjskim stanie Tamil Nadu. Fragment płaskorzeźby jest pięknie zachowany i przedstawia dwa zwierzęta.

Po lewej stronie ujrzymy byka, na którym jeździł hinduski bóg Śiwa. Z kolei zakrywając tułów po lewej stronie, zobaczymy na obrazku słonia – za pomocą którego przemieszczał się Indra, inna ważna i nadprzyrodzona postać w hinduizmie. Wybór nie jest jednak przypadkowy, ponieważ to właśnie te dwa stworzenia mają ogromne znaczenie w narodowej religii Indii. 

Istnieje także pewien przesąd, związany z iluzją. Zwierzę, które widzimy jako pierwsze, wpatrując się w relief, wiele mówi o naszym wnętrzu. Osoby, które widzą byka, są wierne, uczciwe i pozytywnie nastawione do życia. Potrafią jednak stawiać na swoim, a upartość to ich drugie imię. Ci, którzy ujrzeli słonia, są spokojni, lojalni i bardzo życzliwi. Cechuje ich także ogromna inteligencja.

Zobacz wideo
Złudzenie optyczne, czyli jak nasz mózg potrafi nas oszukać [Pracownia Bronka]

Ludzie od wieków lubili łamigłówki i iluzje optyczne 

Jak podaje redakcja serwisu amusingplanet.com to najstarsza iluzja, jaką udało się odszukać. Została stworzona na zlecenie cesarza Chola Rajaraja II, podobnie jak cała świątynia pochodząca natomiast z XII wieku.

Autorzy blogs.scientificamerican.com podają, że tego typu znaleziska są żywym dowodem na to, że ciekawość i iluzje od zawsze nas pasjonowały. Starożytne dzieła, zawierające złudzenia optyczne, “dostarczają żywych przykładów nie tylko ludzkiej kreatywności i kunsztu, ale także ludzkiej zdolności do elastycznego myślenia, a także przełączania perspektywy między różnymi punktami widzenia” – czytamy w artykule.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczenia dla Ośmioklasistów
Następny artykułGłuszyca. Powstanie przedszkole dla 180 dzieci