A A+ A++

W Gwatemali odkryto naczynia z tytoniem, które służyły rytualnym obrzędom

Przebadano odkryte w Gwatemali naczynia z tytoniem, które miały służyć jako narkotyki wywołujące głęboki sen, wizje i transy wróżbiarskie.

4 marca 2024 roku opublikowano badanie w czasopiśmie Antiquity, które przedstawia wyniki badań nad znalezioną ceramiką w Gwatemali. Nowa analiza chemiczna ujawniła pozostałości w prehiszpańskich naczyniach ceramicznych, które zawierają śladowe ilości nikotyny. Archeolodzy odkryli kolekcję ceramiki na stanowisku archeologicznym Cotzumalhuapa, które służyło jako jedno z najwspanialszych miast Mezoameryki w późnym okresie klasycznym (650-950 n.e.).

Chociaż wczesne relacje kolonialne i wcześniejsze badania potwierdziły, że palenie tytoniu miało miejsce w Mezoameryce, do tej pory było niewiele fizycznych dowodów na tę praktykę.

Wiedzieliśmy, że tytoń był bardzo ważną substancją używaną do różnych celów rytualnych i terapeutycznych w starożytnej Mezoameryce i w całym Nowym Świecie. Jednak dowody archeologiczne są skąpe, ponieważ pozostałości tytoniu rzadko dobrze się przechowują.

– powiedział współautor badania Oswaldo Chinchilla Mazariegos, profesor antropologii i dyrektor studiów licencjackich z archeologii na Uniwersytecie Yale.

Na potrzeby badań archeolodzy przeanalizowali wazy znalezione w pobliżu akropolu El Baúl w Cotzumalhuapa w 2006 i 2007 roku. Przebadali chemicznie próbki zeskrobane z wnętrza siedmiu wazonów, a trzy z nich dały wynik pozytywny na obecność śladów tytoniu.

Naukowcy byli zaskoczeni wynikami, ponieważ wysoki, wąski kształt naczyń był podobny do tych, które zwykle służą do przechowywania płynów. Może to oznaczać, że zamiast palonego jako suszony liść lub wąchany w postaci proszku tytoń, mógł być również spożywany jako płynny napar.

Według naukowców możliwe jest również, że ludzie z nienazwanej kultury pili płynny napar podczas palenia lub wciągania tytoniu. Spożywanie wysokich stężeń nikotyny może być toksyczne, a nawet śmiertelne, więc mieszanka napojów sugeruje, że tytoń był używany podczas rytuałów jako narkotyki wywołujące głęboki sen, wizje i transy wróżbiarskie, jak napisali naukowcy w badaniu.

Istnieją wcześniejsze dowody na to, że Aztekowie i rdzenni mieszkańcy Wysp Karaibskich również brali udział w rytuałach z użyciem nikotyny.

Mieliśmy nadzieję, że analiza pozostałości wewnątrz tych dobrze zachowanych naczyń ujawni szczegóły dotyczące wykorzystania roślin w czynnościach rytualnych

– powiedziała Chinchilla Mazariegos. Ceramiczne naczynia znaleziono w pobliżu pozostałości kąpieli potowych w Cotzumalhuapa, co jest kolejnym dowodem na to, że napary tytoniowe mogły być używane w rytuałach oczyszczających. Odkrycie dostarcza również wyraźnych dowodów na to, że palenie tytoniu w obu Amerykach rozpoczęło się wcześniej, niż sądzili eksperci.

Nie jest to jednak najwcześniejszy znany przykład używania tytoniu. Badanie z 2021 roku oparte na zwęglonych nasionach znalezionych na pustyni Utah wykazało, że ludzie palili tytoń co najmniej 12 000 lat temu.


Źródła:

  • Nalewicki Jennifer, 1,000-year-old vessels found in Guatemala held tobacco possibly used as ‘narcotics to induce deep sleep, visions and divinatory trances’, Live Science [dostęp: 05.03.2024].
  • Negrin Adam , Oswaldo Chinchilla Mazariegos , Cameron L. McNeil , W. Jeffrey Hurst and Edward J. Kennelly, Residue analysis suggests ritual use of tobacco at the ancient Mesoamerican city of Cotzumalhuapa, Guatemala, Antiquity [dostęp: 05.03.2024].

Fot. Oswaldo Chinchilla Mazariegos

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProtest rolników. Utrudnienia i blokady w Warszawie. Znamy dokładną trasę
Następny artykułKolejny balon meteorologiczny spadł na Mazurach