A A+ A++

Naukowcy w trakcie wykopalisk odnaleźli srebrny amulet, który stał się najwcześniejszą chrześcijańską relikwią w Bułgarii. Dodatkowo zawiera pierwszą znaną wzmiankę o Chrystusie w tym regionie. Znalezisko się unikatem w skali regionu i jest jednym z nielicznych tego typu artefaktów odnalezionych w Europie.

Prace archeologiczne były prowadzone w Narodowym Rezerwacie Archeologicznym Deultum-Debet, jest to nekropolia powiązana z rzymską kolonią Deultum. Właśnie tutaj odnaleziono wyjątkowy amulet w postaci blaszki wykonanej ze srebra. Datowana jest ona na okres od końca II wieku do początku III wieku naszej ery.

Obszar Deultum-Debet był zamieszkiwany przez Traków (lud indoeuropejski żyjący po wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego) i był nazywany Dowlekt lub Denelton, czyli “miejsce między bagnami”. Następnie teren ten został przejęty przez rzymskiego cesarza Wespazjana, który pod koniec I wieku naszej ery utworzył tutaj Deultum (Colonia Flavia Pacis Deultensium), czyli kolonię rzymską przeznaczoną dla weteranów z VIII Legionu Augusta – był to jeden z najstarszych legionów armii cesarsko-rzymskiej.

Kolonia posiadała własny port w miejscu dzisiejszego jeziora Mandra. W kolejnych wiekach stała się ważnym centrum handlowym i zajmowała aż 250 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Wznoszono tutaj liczne świątynie Asklepiosa i Kybele, czczono również lokalne trackie bóstwa.

W Bułgarii odkopano niezwykły amulet. Pokazuje początki chrześcijaństwa w Europie

W jednym z grobów odkryto tajemniczy amulet ze srebrnej blachy, który był zawinięty w rulon. Po dogłębnej analizie ujawniono, że na blaszce został wyryty tekst w języku greckim, widniał tutaj także znak krzyża.

Jak się okazuje, tekst traktował o archaniołach, Michale i Gabrielu, a także o “Strażniku”, czyli Chrystusie. “Strażnik” został zapisany jako “+ΡЄICTOC”, gdzie pierwsza litera imienia Chrystusa, czyli X została obrócona o 45 stopni, tworząc krzyż.

Według archeologów słowo “Strażnik” odnosi się również do roli Chrystusa, a także do ogólnego przeznaczenia amuletu, który miał zape … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Wejherowski z najwyższą oceną w projekcie wspierającym edukację zawodową
Następny artykułUrząd Miasta w Opolu zaprasza do wolontariatu na rzecz zwierząt