A A+ A++

W Wielkiej Brytanii archeolodzy natrafili na artefakt, który ujawnił nieznane wcześniej rzymskie osadnictwo. Niezwykle rzadka głowa Merkurego to niesamowite znalezisko

Odkryta w Anglii w Smallhythe Place w Kencie niezwykle rzadka, 2000-letnia gliniana głowa Merkurego to nie wszystko. Badania ujawniły nieznane dotąd rzymskie osadnictwo w Wielkiej Brytanii.

Bezcielesna gliniana głowa rzymskiego boga Merkurego, odkryta w Anglii, ujawniła miejsce pobytu nieznanej wcześniej rzymskiej osady. Archeolodzy znaleźli głowę w Smallhythe Place w hrabstwie Kent, miejscu znanym z budowy statków w średniowieczu.

Zespół był więc zaskoczony, gdy znalazł liczącą około 2000 lat glinianą głowę Merkurego, rzymskiego boga sztuk pięknych, handlu i sukcesu finansowego. Niewiarygodnie rzadka głowa, a także inne znaleziska z wykopalisk, wskazują, że rzymska osada stała tam między I a III wiekiem.

Badaniami zajmowała się National Trust, organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody. Wykopaliska w Smallhythe Place zostały hojnie sfinansowane przez National Trust’s Roman Research Fund, Robert Kiln Fund, Society of Antiquaries, Royal Archaeological Institute oraz William and Edith Oldham Charitable Trust.

Zazwyczaj figurki Merkurego były wykonane z metalu, co sprawiło, że glina fajkowa – delikatna, biała glina używana w późniejszych wiekach do wyrobu fajek tytoniowych – była nieoczekiwanym przez badaczy odkryciem.

W tamtym czasie większość glinianych figurek fajkowych była formowana z gliny, która pochodziła z środkowej Galii (dzisiejsza Francja) i regionu Rhin-et-Mosell. Obecnie archeolodzy znają mniej niż 10 glinianych figurek w rzymskiej Brytanii, a większość z nich przedstawia bóstwa żeńskie, takie jak Wenus.

W okresie rzymskim w Wielkiej Brytanii (43-410 n.e.) zarówno zwykli, jak ludzie z elit często czcili figurki przedstawiające bóstwa w swoich domach, ponieważ religia była kluczową częścią codziennego życia.

Ta konkretna figurka Merkurego, która przedstawia Merkurego w kapeluszu, prawdopodobnie przedstawiała boga stojącego na jeden z dwóch sposobów: albo udrapowanego w krótki płaszcz znany jako chlamys, albo nagiego i trzymającego kaduceusz, laskę ze skręconymi wężami, która obecnie symbolizuje medycynę.

W Wielkiej Brytanii znanych jest niewiele pojedynczych główek fajkowych, z których niektóre mogły być wotywami. Znaleziska takie jak to w Smallhythe dostarczają niezwykle cennego wglądu w wierzenia i praktyki religijne mieszanych kulturowo populacji rzymskich prowincji

– powiedział dr Matthew Fittock, znawca figurek ceramicznych w rzymskiej Brytanii.

Głowa Merkurego, jak również inne znaleziska z tego miejsca, zostały wystawione od 28 lutego w Smallhythe Place.


Źródło: A hive of activity nearly 2000 years ago, discover the remnants of the past at Smallhythe Place through the work of recent archaeology digs, National Trust [dostęp: 28.02.2024].

Fot. National Trust Images/James Dobson

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzice staną przed sądem. Mieli znęcać się nad kilkumiesięcznym dzieckiem
Następny artykułOlsztyn z nowymi lotami czarterowymi. Oto szczegóły połączeń