A A+ A++

Czy grzyb może usuwać rtęć z gleby oraz słodkiej i słonej wody, a także chronić rośliny przed wchłanianiem tej toksyny? Jak odkryli naukowcy, okazuje się, że powszechnie występujący grzyb Metarhizium robertsii ma takie działanie. Eksperci przeprowadzili badania na kukurydzy – pokryta grzybem roślina równie dobrze rosła w czystej glebie, jak i w tej zanieczyszczonej metalem ciężkim.

Zanieczyszczenie wód i gleby rtęcią stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi na skalę globalną. Naukowcy z University of Maryland i Zhejiang University odkryli, że w poradzeniu sobie z tym niebezpieczeństwem pomóc może prosty organizm – grzyb Metarhizium robertsii.

– W projekcie kierowanym przez dr Fanga odkryliśmy, że Metarhizium powstrzymuje rośliny przed wchłanianiem rtęci. Nawet jeśli zostały zasadzone w zanieczyszczonej glebie, rośliny rosły normalnie i nadawały się do jedzenia. Co więcej, grzyb samodzielnie potrafi szybko unieszkodliwiać rtęć zarówno ze słodkiej, jak i ze słonej wody – mówi prof. Raymond St. Leger z z University of Maryland.

Grzyb znany już był już z tego, że jako jeden z niewielu organizmów był znajdowany w toksycznej glebie, np. w kopalniach rtęci. Często też żyje na korzeniach roślin i może chronić je przed szkodnikami. Do tej pory jednak nikt nie sprawdził, w jaki s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBój o ojcostwo. Rodzina skremowała ciało
Następny artykułWalka o Pas Mistrza Polski w Krośnie? Stanisław Gibadło nie ma wątpliwości