Bezsenność stanowi coraz poważniejszy problem w krajach zachodnich. Osoby, które nie potrafią zmrużyć oczu, mają gorszy nastrój. Zmęczenie wpływa negatywnie na ich funkcje poznawcze, utrudniając logiczne myślenie i uczenie się. Osłabia też koncentrację i sprawia, że człowiek gorzej radzi sobie z regulacją emocji. Staje się wybuchowy i nieprzewidywalny. Sen jest potrzebny, ponieważ podczas niego układ immunologiczny zwalcza patogeny oraz komórki nowotworowe. Jednocześnie obserwuje się usuwanie toksyn z mózgu, które mogą wywoływać choroby otępienne. Odkryj naturalne sposoby na walkę z bezsennością i poprawę snu!
Nadmiar obowiązków jako przyczyna bezsenności
Przyczyny bezsenności należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia i prowadzony styl życia. Niektóre choroby nie pozwalają zmrużyć oczu. Wśród nich wymienia się m.in. nowotwory i reumatyzm. Zazwyczaj jednak zaburzenia snu mają podłoże emocjonalne. Nadmiar obowiązków i pracy sprawia, że człowiek boryka się z poczuciem niedokończenia pewnych spraw. Jego umysł nieustannie krąży wokół nich, dlatego pozostaje pobudzony, przez co uniemożliwia zmrużenie oczu. Problemy z zasypianiem czasem tworzą błędne koło. Osoba, która zmaga się z nimi, obawia się kolejnej nieprzespanej nocy. Rodzi to stres, który wprawia organizm w stan czuwania, przez co rzeczywiście nie udaje się zmrużyć oczu.
Stres jako najczęstsze źródło zaburzeń snu
Współczesny styl życia wywołuje przewlekłe napięcie nerwowe u wielu osób. Ludzie niepokoją się tym, co przyniesie jutro. Nieoczekiwana choroba, problemy w pracy, wzrost opłat za mieszkanie – wszystko to podwyższa poziom kortyzolu i zaburza procesy zachodzące w ustroju. Choć człowiek nie na wszystko ma wpływ, a piętrzące się trudności zazwyczaj nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, organizm zachowuje się jak w konfrontacji z drapieżnikiem. Kortyzol wyostrza zmysły i nieprzyjemnie pobudza. W sytuacji realnego zagrożenia, gdy trzeba walczyć o życie, ma to sens. Jednak w dobie galopującej inflacji ten mechanizm obronny okazuje się problematyczny.
Niedobór aktywności fizycznej a problemy z zasypianiem
Osoby, które cierpią na bezsenność, często zaniedbują aktywność fizyczną. Ruch w umiarkowanym natężeniu wspiera zdrowy i głęboki sen, zapobiegając wybudzaniu w środku nocy. Ponadto zaburzenia snu powoduje spożywanie ciężkostrawnych potraw, korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie oraz brak rolet w sypialni. Pokój warto wietrzyć i dokładnie zasłaniać, aby światło z ulicy nie zakłócało syntezy melatoniny.
Naturalne sposoby na walkę z bezsennością – ashwagandha
Istnieją leki na bezsenność, ale mają liczne skutki uboczne. Ich nadużywanie prowadzi do uzależnienia, przez co organizm domaga się coraz większych dawek. Warto postawić na naturalne sposoby na bezsenność. Rozwiązaniem godnym uwagi wydaje się ashwagandha. Witania ospała to jeden z adaptogenów, rośnie na terenie Indii, Pakistanu, Nepalu i Sri Lanki. Co należy o niej wiedzieć?
Adaptogeny i ich właściwości normalizujące
Ashwagandha to jeden z adaptogenów, jakie odkrył Nikołaj Łazariew wraz ze swoimi współpracownikami. Zauważył on, że niektóre rośliny zwiększają tolerancję na stres u ludzi. Ponadto przywracają im stan wewnętrznej równowagi, optymalizując procesy zachodzące w organizmie. Łazariew postanowił wykluczyć ewentualną toksyczność adaptogenów, przeprowadzając stosowne badania. Uchodzą one za bezpieczne zioła, które można stosować w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Wyjątek stanowią alergie, które mają charakter indywidualny.
Ashwagandha na zdrowy sen i jej normalizujący wpływ na kortyzol
Choć wszystkie adaptogeny pomagają lepiej radzić sobie w sytuacjach napięcia nerwowego, to występują między nimi pewne różnice. Osobom, które cierpią na bezsenność, zaleca się witanię ospałą. Ashwagandha dostarcza witanolidy, które zmniejszają syntezę kortyzolu, gdy poziom hormonu stresu przyjmuje zbyt wysoką wartość. Wspomniane związki chemiczne oddziałują na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Podwyższony kortyzol nie pozwala zmrużyć oczu, ponieważ hormon stresu mobilizuje organizm do stawienia czoła ewentualnym zagrożeniom. Ashwagandha normalizuje jego stężenie, dlatego wspiera zdrowy sen.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS