A A+ A++

Dzięki potężnemu spektrografowi bliskiej podczerwieni (NIRSpec) Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, międzynarodowy zespół astronomów wykrył ślady węgla w jednej z najwcześniejszych galaktyk kiedykolwiek zaobserwowanych. To przełomowe odkrycie sugeruje, że kluczowy składnik życia pojawił się znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono – zaledwie 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Galaktyka w centrum zainteresowania, oznaczona jako GS-z12, to bardzo odległa, wysoko przesunięta ku czerwieni galaktyka, która istniała, gdy Wszechświat był zaledwie niemowlęciem. Wykorzystując potężny spektrograf NIRSpec zainstalowany na JWST, międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował światło emitowane przez tę starożytną galaktykę. Rozłożyli je na spektrum, które ujawniło niezaprzeczalny chemiczny ślad węgla.

Eksperci byli zaskoczeni, widząc węgiel tak wcześnie we Wszechświecie, ponieważ uważano, że najwcześniejsze gwiazdy produkowały znacznie więcej tlenu niż węgla. Odkrycie obecności węgla w GS-z12 podważa długo utrzymywane założenie, że produkcja i dystrybucja “metali” – pierwiastków cięższych od wodoru i helu – była stopniowym procesem, trwającym miliardy lat.

Wcześniej uważano, że poza wodorem, helem i niewielkimi ilościami litu, wszystkie inne elementy tworzące Wszechświat powstawały wewnątrz gwiazd. Pierwiastki te były następnie rozrzucane po kosmosie przez gwałtowne wybuchy supernowych, kosmiczną usługę dostawczą, zapładniając kolejne pokolenia gwiazd.

Jednak obecność węgla w GS-z12 kwestionuje to długo utrzymywane założenie. Wcześniejsze badania sugerowały, że węgiel zaczął powstawać w dużych ilościach stosunkowo późno – około miliard lat po Wielkim Wybuchu. Jednak odkryto, że węgiel powstał znacznie wcześniej – może nawet być najstarszym pierwiastkiem ze wszystkich.

Implikacje tego odkrycia są daleko idące. Węgiel jest podstawowym budulcem życia, niezbędnym do tworzenia organicznych cząsteczek. Jego obecność tak wcześnie w historii Wszechświata rodzi liczne pytania o naturę początków życia.

Te obserwacje mówią nam, że węgiel może być wzbogacany szybko we wczesnym Wszechświecie, a ponieważ węgiel jest podstawowy dla życia, jakie znamy, niekoniecznie prawdą jest, że życie musiało ewoluować znacznie później we Wszechświecie. Być może życie pojawiło się znacznie wcześniej – chociaż jeśli istnieje życie gdzie indziej we Wszechświecie, mogło ono ewoluować bardzo inaczej niż to, które znamy na Ziemi.

Choć dokładne mechanizmy, które doprowadziły do wczesnego powstawania węgla, pozostają niepewne, naukowcy sugerują, że pierwsze gwiazdy mogły działać inaczej niż wcześniej sądzono. Mogły one zapadać się z mniejszą energią i pozwalać na łatwiejsze ucieczkę węgla z ich zewnętrznych powłok.

Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w czasopiśmie preprint arXiv i zostały zaakceptowane do publikacji w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest nowy dyrektor Pomorskiego NFZ
Następny artykułMiska pełna wody i cień