A A+ A++

Nie mamy własnej marki samochodu, mimo to na rynku motoryzacyjnych wybijamy się na potentata. W co 14. aucie na świecie jest część wyprodukowana przez polskiego przedsiębiorcę.

Od kilku lat krajowi producenci motoryzacyjni i dostawcy części biją rekordy sprzedaży. Po trudnym roku 2020 branża zdecydowanie się odbiła i zalicza kolejne sukcesy. Wystarczy przyjrzeć się wynikom eksportu – wartość sprzedanej za granicę produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego wyniosła w 2022 roku ponad 37,9 mld euro. To skok w porównaniu z poprzednim rokiem aż o ponad 20 proc.

Według danych AutomotiveSup-
pliers.pl najważniejszą grupą eksportową są części i akcesoria (36 proc.). W statystykach Polska zajmuje
10. miejsce na liście największych eksporterów podzespołów na świecie.

Co stoi za sukcesem polskich producentów komponentów do samochodów? Eksperci wskazują kilka czynników, m.in. sytuację, jaka miała miejsce w czasie pandemii i po inwazji Rosji na Ukrainę. Doszło wówczas do przerwania łańcuchów dostaw, a w konsekwencji światowi producenci motoryzacyjni zaczęli poszukiwać dostawców z bliższego regionu. Tę szansę znakomicie wykorzystali krajowi przedsiębiorcy. Ich pozycję umocniły inwestycje w zaawansowane technologicznie parki maszynowe pozwalające na niemal pełną automatyzację produkcji.

Polskie firmy wstrzeliły się również w niszę, jaką jest zapotrzebowanie na komponenty np. do aut luksusowych. Wyrastamy także na znaczącego gracza w dziedzinie komponentów do elektryków (hitem są polskie akumulatory litowo-jonowe oraz wyspecjalizowane przewody, np. do układu klimatyzacji).

Umacnianie pozycji polskich przedsiębiorców na rynku e-mobilności to strzał w dziesiątkę. Także dlatego, że jak podaje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, firmy produkujące części samochodowe wyłącznie do modeli z silnikiem spalinowym mogą czekać trudne czasy.

Wojciech Kowalczyk, prezes zarządu Grupy Boryszew:

Należąca do Boryszew S.A. Grupa Maflow jest jednym z największych producentów systemów transportu cieczy i gazów dla przemysłu motoryzacyjnego oraz liderem produkcji przewodów gumowych z własnym laboratorium i centrum R&D we Włoszech. Nasza oferta i technologie cieszą się zaufaniem wszystkich kluczowych producentów segmentu automotive, w związku z tym inwestujemy w rozwój mocy produkcyjnych na tych rynkach, na których operują nasi odbiorcy. Nasze zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Polsce, Hiszpanii, we Włoszech, w Meksyku, Brazylii, Indiach oraz Chinach. Jedna z najnowocześniejszych zautomatyzowanych linii produkcyjnych na świecie znajduje się w Toruniu. Dostarczamy komponenty zarówno do napędów konwencjonalnych, jak i EV, dzięki czemu jesteśmy aktywnym uczestnikiem rosnącego trendu elektromobilności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNVIDIA Studio – nowa aktualizacja sterowników przynosi więcej funkcji AI i wzbogaci oprogramowanie RTX Remix o DLSS 3.5
Następny artykułLegnica z całą Polska zaśpiewa “Odę do radości”