Zmarła Ilona Cichoń, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie z toruńskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Odeszła w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 r. po długiej i ciężkiej chorobie.
W 2013 roku wraz z Iwoną Fechner-Sędzicką z SP 7 w Toruniu odebrały z rąk Ministra Edukacji Narodowej zaszczytne tytuły Profesora Oświaty (otrzymało je wówczas tylko 20 osób w Polsce). Z tej okazji 25 października 2013 r. z obiema paniami spotkał się i wręczył im listy gratulacyjne i upominki prezydent Torunia Michał Zaleski.
Ilona Cichoń przez wiele lat uczyła historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4. Absolwentka historii, ukończyła wiele kursów, warsztatów i studiów podyplomowych, doskonalących warsztat pracy z młodzieżą. Jej ambicją było zainteresowanie uczniów przekazywaną wiedzą, pobudzanie do refleksji i dalszych, samodzielnych poszukiwań. Dla nich organizowała spotkania z politykami, sądy i debaty historyczne, podczas których młodzi ludzie uczyli się sztuki dyskursu, wystąpień publicznych i argumentacji.
W latach 90. współtworzyła Szkolne Koło Europejskie “Euroczwórka”, w ramach którego powstał projekt “Panoramy Europejskie”, nagrodzony I nagrodą w ogólnopolskim konkursie “Moja szkoła szkołą przedsiębiorczości”. W 2001 r. sześcioosobowa drużyna “Euroczwórki” wywalczyła I miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Zostań Młodym Negocjatorem (symulacje negocjacji o członkostwo Polski w UE), otrzymując w nagrodę tygodniowy wyjazd do Brukseli.
W latach 2002-2004 (przed wstąpieniem Polski do UE) Ilona Cichoń była pomysłodawczynią i organizatorką trzech edycji popularnego konkursu dla gimnazjalistów na temat wiedzy o Unii Europejskiej, zaś w 2011 roku, w związku z prezydencją Polski w Unii Europejskiej, miejskiego konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjalnych pt. “Nasza Europa – Polska w Unii Europejskiej”. Oba przedsięwzięcia objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
Była mentorką i koordynatorką przedsięwzięcia “Równać Szanse 2003 – Szkoły Partnerskie 2003/04”, w ramach którego IV LO w Toruniu i Gimnazjum w Grębocinie zrealizowały wspólnie projekt pn. “Historia w murach zapisana – zamki naszego regionu” pod patronatem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy projektu opracowali przewodnik po zamkach na ziemi chełmińskiej, nakręcili film i i wykonali stronę internetową. Projekt był realizowany przez cały rok szkolny.
W 2009 r. pod jej kierunkiem IV LO w Toruniu jako jedyny w Polsce i jeden z 6 laureatów w Europie wygrało konkurs “Europa dla wszystkich 2009 r.”, rozpisany i finansowany przez Parlament Europejski, na rozreklamowanie idei udziału w wyborach czerwcowych do Parlamentu Europejskiego 2009 r. Natomiast w roku 2012, w ramach konkursu dla klas europejsko-językowych, przygotowała grupę 24 uczniów do publicznych wystąpień w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 14 lutego 2013 r. (w języku angielskim).
Była organizatorką cyklicznych szkolnych “Spotkań z historią”, na które zapraszani byli pracownicy naukowi UMK w Toruniu, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Fundacji AK na Pomorzu, Stowarzyszenia Sybiraków. Dawały one młodzieży okazję do zapoznania się z najnowszą historią Polski i rozmowy z jej naocznymi świadkami.
Uczniowie Ilony Cichoń na maturze zawsze uzyskiwali wysokie wyniki i zdawali bardzo dobrze egzaminy na takie kierunki, jak: prawo, socjologia, politologia, stosunki międzynarodowe, europeistyka, historia. Wychowała 52 laureatów i 22 finalistów konkursów i olimpiad przedmiotowych.
W czerwcu 2008 r. Ilona Cichoń otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia w kategorii Oświata. Była też laureatką wielu nagród i wyróżnień oświatowych (m.in. Złoty Krzyż Zasługi 2001, Medal Komisji Edukacji Narodowej 2003, Nagroda II stopnia Ministra Edukacji Narodowej 1997, 2006, Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego 2002, 2012)
W toruńskiej “Czwórce” śp. Ilona Cichoń przepracowała 30 lat, zarażając pasją historii kolejne pokolenia młodych torunian. O jej śmierci społeczność szkolna tak poinformowała na stronie internetowej ZSO nr 4:
“Żegnamy w Jej Osobie wspaniałego nauczyciela i wychowawcę wielu pokoleń młodzieży, którym zaszczepiła historyczne pasje i postawę rozwoju oraz doskonalenia się –. – Uczyła w czwórce od roku 1990 do czasu choroby w ubiegłym roku. Kształtowała oblicze naszej szkoły, nauczaniu historii nadała własny, indywidualny i autorski wymiar. Wspierała uczniów w ich rozwoju, co zaowocowało licznymi sukcesami naukowymi (…) Dla nas, nauczycieli i pracowników, Ilonka była po prostu serdeczną koleżanką i przyjaciółką. Dzielną, pogodną, mądrą i lojalną. Żegnamy ją z ogromnym smutkiem i poczuciem wielkiej straty, zapewniając, że ma stałe miejsce w naszej „czwórce”, pamięci i sercach. Wyrazy serdecznego współczucia przekazujemy rodzinie Ilonki”.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
Pogrzeb śp. Ilony Cichoń odbędzie się w poniedziałek 1 lutego 2021 r. O godz. 14.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Toruniu zostanie odprawiona msza święta żałobna, po czym nastąpi ceremonia pogrzebowa na cmentarzu św. Jerzego.
Na zdjęciu: Profesor Oświaty Ilona Cichoń podczas spotkania z prezydentem Torunia w 2013 r., fot. Małgorzata Litwin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS