W związku ze śmiercią doktor Wandy Półtawskiej – Honorowej Obywatelki Miasta Lublin, na znak żałoby Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Artur Szymczyk oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Leszek Daniewski opuścili do połowy masztu flagę Miasta Lublin na Ratuszu. Po hejnale miejski trębacz odegrał melodię „Cisza”.
Wanda Półtawska urodziła się w Lublinie w 1921 roku. Była lekarzem, wykładowcą, popularyzatorką nauczania Jana Pawła II o świętości małżeństwa i rodziny, konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny i członkinią honorową Papieskiej Akademii Życia. Autorka ok. czterystu publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonych, chorych i starszych, obrony małżeństwa i rodziny, a także przejmujących wspomnień: „I boję się snów”, „Stare rachunki”, „Z prądem i pod prąd”, potwierdzających niezłomność jej zasad, heroizm służby i zdolność do przebaczenia. W 1981 r. otrzymała medal „Pro Ecclesia et Pontifice”.
Młodzieńcza lata Wandy Półtawskiej naznaczyła wojna. Wraz z nastaniem okupacji przystąpiła do konspiracji jako łączniczka. W lutym 1941 r. została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu na Zamku Lubelskim. Następnie trafiła do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. W obozie trafiła do pierwszej grupy ravensbrückich „królików”, kobiet i dziewcząt poddawanych eksperymentom medycznym. Pomimo strasznych przeżyć związanych z pobytem w obozie, Wanda Półtawska zachowała wiarę w miłość i człowieka. We wszystkim, co robiła zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, konsekwentnie starała się udowodnić, że życie jest wartością najwyższą.
Honorowe Obywatelstwo Wandzie Półtawskiej zostało nadane Uchwałą Rady Miasta Lublin z dnia 15 października 2009 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS