A A+ A++

W dobie rekordowych cen nieruchomości koncept oddawania mieszkania za darmo wydaje się pomysłem szalonym. Czy jednak w każdym wypadku pozbycie się nieruchomości nie ma sensu? Są pewne wyjątki. Zobacz jakie i dowiedz się, jak oddać mieszkanie za darmo.
Wbrew pozorom otrzymanie nieruchomości nie musi być równoznaczne z wygraną na loterii. Kiedy problemy związane z mieszkaniem przewyższają korzyści, być może najlepszym rozwiązaniem dla nowych właścicieli będzie pozbycie się kłopotu, nawet nieodpłatnie.

Dlaczego oddaje się mieszkania za darmo?

Oddawanie mieszkania za darmo ma sens, jeśli procedura przejęcia nieruchomości niesie za sobą negatywne konsekwencje. Najprostszym przykładem może być mieszkanie, które zostaje odziedziczone, jednakże jest ono obciążone poważnymi zobowiązaniami, np. hipoteką. Wówczas zamiast oczekiwanego zysku, nowi właściciele muszą zmierzyć się z nieoczekiwanym długiem.

Analogicznym przykładem jest wejście w posiadanie mieszkania, które jest w opłakanym stanie technicznym. Gruntowny remont to wydatek, na który nie zawsze stać właścicieli, a pozostawienie nieruchomości w dotychczasowym stanie grozi ryzykiem zawalenia.

Tego rodzaju dylematów można wymieniać więcej. Problematyczne mogą być także kwestie prawne, np. toczące się w stosunku do nieruchomości postępowanie komornicze czy konflikt, jeśli nowemu właścicielowi przypadnie w udziale zaledwie część prawa własności do mieszkania. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązań jest kilka.

Co zrobić z problematycznym mieszkaniem?

Jeśli kwestie własnościowe nieruchomości są źródłem konfliktu, np. w rodzinie, a poszczególni właściciel nie mogą dojść do porozumienia, rozwiązaniem może być skorzystanie z usług mediatora. Bezstronna osoba, która ma doświadczenie w znajdywaniu wyjścia z rodzinnych sporów może okazać się bezcenna. W przeciwnym razie skłóconym stronom pozostaje postępowanie sądowe, które jest jednak kosztowne i jeszcze bardziej może pogorszyć relacje między krewnymi.

Innym sposobem może być zadłużenie się w celu pokrycia zobowiązań związanych z nieruchomością. Rozwiązaniem może być chociażby kredyt hipoteczny, jednak jeśli mieszkanie jest już obciążone hipoteką, taka droga może być niemożliwa. Warto też zauważyć, że czasy tanich kredytów minęły i nawet kredyt hipoteczny wiąże się z poważnymi kosztami dla kredytobiorcy. Nie każdy też posiada odpowiednią zdolność kredytową, aby szybko otrzymać pożyczkę na kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset tysięcy złotych.

Wreszcie można podjąć decyzję, która ucina wszelkie problemy: oddam mieszkanie za darmo. Jak to zrobić w przypadku problematycznych nieruchomości? Można np. zwrócić się do firm, które zajmują się przejmowaniem mieszkań czy domów, które wymagają sporych nakładów finansowych. Dla takich podmiotów jest to forma inwestycji, gdyż dysponują odpowiednimi środkami, aby doprowadzić nieruchomość do pożądanego stanu. Tymczasem dla właścicieli oddanie mieszkania za darmo może być po prostu najłatwiejszym i najszybszym sposobem na zdjęcie sobie z barków obciążenia, na które nie byli przygotowani.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLetnie Kino Profilaktyczne zaprasza na wtorkowe seanse filmowe
Następny artykułTańsze tankowanie w wakacje. Znane stacje paliw ogłosiły promocje