A A+ A++
Ratusz wciąż nie wie, jak zadbać o staw w parku Wolności, ale obiecuje konsultacje z ekspertami.

Trzy lata temu oczyszczono do gołej ziemi dno oraz skarpy, potem pojawiły się alejki z tłucznia oraz ławki. Na rewitalizację stawu w parku Wolności poszło 200 tys. zł. Pieniądze zostały w większości zmarnowane. Już po akceptacji projektu zakładającego rewitalizację, okazało się, że kwota ta zdecydowanie nie wystarczy, aby uszczelnić dno i skarpy gliną, betonem czy folią ogrodową oraz nalać wodę. W fazie rozpatrywania wniosków nie sprawdzono bowiem, że staw jest zbiornikiem retencyjnym, a odtworzenie dawnej siatki wodociągowej uzupełniającej staw wody jest niemożliwe. (O tym, jak nawadniane były stawy w parku Wolności pisaliśmy TUTAJ).

“Jak wynika z archiwalnych dokumentów staw był kiedyś okresowo napełniany wodą, w założeniu jednak był zbiornikiem suchym, do którego miały być odprowadzane wody opadowe i roztopowe z ul. Łaskiej, okolicy torów PKP oraz pobliskiego osiedla. Według ustaleń nie został on zaewidencjonowany. W celu napełnienia stawu wodą i utworzenia zbiornika wodnego zgodnie z wnioskiem należałoby zmienić jego przeznaczenie, opracować dokumentację i pozyskać uzgodnienie Zarządu Wód Polskich oraz pozwolenie wodnoprawne” – tłumaczył prezydent. TUTAJ interpelacja i odpowiedź.

w 2020 roku  pojawiła się koncepcja  wykonaniu przyłącza przez ZWiK w celu okresowego zasilania, jednak słuch po niej zaginął.

Wobec podjętej uchwały o neutralności klimatycznej Pabianic do 2033 roku, postanowiliśmy zapytać, czy władze będą rewitalizować rewitalizację, która nie wyszła. Dbanie o ekosystem jest wszak wpisane w te działania. Zbiornik wodny jest w kompleksie leśnym nie do przecenienia. A może postawiliśmy na absorpcję CO2 przez chwasty?

Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic przesłała następującą odpowiedź: “Nadal o tym myślimy, ale teraz skupiliśmy się przede wszystkim na przebudowie amfiteatru. Samo przyłącze  wodne, które mogłoby zasilać zbiornik, nie stanowi problemu i ustaliliśmy już tę kwestię, natomiast wyzwaniem jest zachowanie szczelności zbiornika. Planujemy skonsultowanie się z ekspertami w tej sprawie”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLIX Sesja Rady Powiatu Sokólskiego
Następny artykułZajęcia dla młodych ekologów nie tylko na wakacje. Bo środowisko jest najważniejsze