A A+ A++

Miejska Biblioteka Publiczna

Przed weekendem majowym, w poniedziałek 29 kwietnia 2024 roku, odbyła się w Czytelni prezentacja 47. numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Spore grono osób przyszło, żeby zapoznać się z zawartością pisma.


Spotkanie prowadziła dyrektor MBP Anna Lipińska, a zamieszczone artykuły omówił redaktor naczelny Kazimierz Jaruszewski. Jak mówił, pierwsza część dotyczy chojnickich rękodzielników. Można przeczytać tekst Aleksandry i Marka Grzegórskich, którzy napisali o wykonywanych przez siebie drewnianych wyrobach dekoracyjnych. Drugi tekst prezentuje Erykę Gappę z Czartołomia i jej szydełkowe koronki – o koronczarce napisała Anna Maria Zdrenka. W trzecim tekście Jacek Klajna przybliżył życiorys i twórczość Zdzisława Stochelskiego – metaloplastyka i malarza, który zmarł w grudniu ubiegłego roku.

Omawiając zawartość działu Kronika chojnicka, redaktor naczelny podkreślił, że jest ona bardzo obszerna. Zawiera aż 16 tekstów, opisujących wydarzenia w Chojnicach w minionym kwartale, w tym w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Można przeczytać także o podróżach po czterech stronach świata Edmunda Hapki i recenzję książki Violetty Klugowskiej „Niebo Titiusa. Kosmos w sztuce dziecka”. Kazimierz Jaruszewski zwrócił też uwagę uczestników promocji na wspomnienie o zmarłym 26 stycznia prof. dr. hab. Włodzimierzu Jastrzębskim, wybitnym historyku z Bydgoszczy, który związany był z naszym miastem i publikował także na łamach „Kwartalnika Chojnickiego”. Na „Trzy pytania do…” tym razem odpowiedział dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego Marcin Synak.

Nowością w 47. numerze jest dział Wspomnienia chojniczan, który przygotowywać będzie Maria Judejko. W pierwszym tekście opisała ona historię rodzinną Haliny Nowak, z domu Czech, urodzonej w Tardzie koło Ostródy, a obecnie mieszkającej w Chojnicach. W stałym dziale Z dziejów miasta można przeczytać o księżach Brillach z Angowic, a w dziale Chojnice i okolice o organmistrzostwie rodziny Mollinów z Odrów w artykule Jakuba Mollina. Bohaterem Oficyny artystycznej jest Argymir Iwicki – fotoreporter, dziennikarz, podróżnik i autor książek o Bałkanach. Jak zdradził Kazimierz Jaruszewski, Argymir Iwicki dołączy do kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Chojnickiego”.

W dalszej części prezentacji dyrektor MBP prosiła o zabranie głosów autorów i bohaterów tekstów. Aleksandra i Marek Grzegórscy opowiedzieli o swojej pasji do drewna i wyrobów drewnianych. – „W dzisiejszym plastikowym świecie robimy coś naturalnego” – mówili, podkreślając, że każda decha ma swoją historię. Edmund Hapka podzielił się wrażeniami z jednej z opisanych w tym numerze pisma podróży, a mianowicie do Tokio i Nagasaki. Żona Klemensa Szczepańskiego, Irmgarda, podziękowała Chojnickiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk za inicjatywę umieszczenia pamiątkowej tablicy na budynku Szkoły Podstawowej w Charzykowach. Z kolei Maria Judejko, przybliżając bohaterkę tekstu „Dom rodzinny”, wyraziła nadzieję, że nowy dział wspomnieniowy przypadnie czytelnikom do gustu. Głos zabrali także dyrektor Marcin Synak, który wspominał swoje pierwsze kroki w muzeum oraz Jakub Mollin, kontynuujący rodziną tradycję i pracujący w zakładzie prowadzonym przez ojca Zdzisława Mollina. Ostatnim wypowiadającym się był Argymir Iwicki, którego wypytywano o jego fascynację Bałkanami oraz o książki „Burek na śniadanie. Serbia dla koneserów” i „Bośnia. Muzyka, kuchnia i dobrzy ludzie”.

W trakcie spotkania prowadzący prezentację 47. numeru „Kwartalnika Chojnickiego” życzyli wszystkim udanej lektury. Numer jest jeszcze dostępny w działach biblioteki.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowstał nowy język programowania zorientowany na API
Następny artykułJak skutecznie współpracować z agencją rekrutacyjną?