15 punktów karnych za ominięcie auta, które zatrzymało się by przepuścić pieszego przez jezdnię, 13 punków za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h – od września br. wejdą w życie zmiany w przepisach dot. punktów karnych. Limit jednak nie ulegnie zmianie, prawo jazdy stracić można będzie więc łatwiej.
Ostatnio przez anonimową skrzynkę „Powiadom nas” na stronie gliwickiej policji młody kierujący zadał pytanie. Ponieważ nie pozostawił do siebie kontaktu, rzecznik KMP Gliwice, podinspektor Marek Słomski udzielił odpowiedzi, którą opublikowano w aktualnościach. Stało się to okazją do przypomnienia, że po wakacjach w przepisach zajdą dalsze zmiany.
Nie wszyscy wiedzą, jakie obecnie obowiązują regulacje w tym zakresie. A te wprowadzono na początku br. – wówczas wzrosły stawki mandatów karnych, teraz zmianie uległa też „punktacja” wykroczeń.
Jednak zacznijmy od tego, jakie było pytanie internauty (pisownia oryginalna).
– „Dobry wieczór zwracam się do państwa z pewnym pytaniem. Jestem młodym kierowca i dostałem wczoraj mandat za przekroczenie prędkości o 32 km w terenie poza zabudowanym. Przyjąłem mandat i policjant poinformował mnie o tym ze w systemie będę się wyświetlał na czerwono. Ponieważ była to już 2 taka sytuacja policjant poinformował mnie że za trzecim razem mam odebrane prawo jazdy. Wiec mam pytanie czy po roku jak punkty zostaną skasowane będzie również skasowane to że będę w systemie na czerwono? Czy znikają tylko punkty? Z góry dziękuje za odpowiedz – zapytał kierowca przez anonimową skrzynkę.
Policja odpowiada: w 2022 roku weszły zmiany w prawie, więc wielu kierowców, podobnie jak ten młody kierujący, zastanawia się, kiedy punkty karne ulegają przedawnieniu. Po zmianach przepisów wygląda to zupełnie inaczej, aniżeli przed nowelizacją prawa.
Ostrzegamy: kierowcy łamiący przepisy będą częściej tracić prawo jazdy z powodu przekroczenia punktów karnych.
Przedawnienie punktów karnych – miniony okres:
- punkty karne były kasowane po roku od popełnienia wykroczenia.
Przedawnienie punktów karnych (nowe przepisy):
- punkty karne kasowane po dwóch latach;
- bieg przedawnienia jest liczony od zapłaty mandatu, a nie uprawomocnienia się wykroczenia.
Kiedy punkty karne ulegają przedawnieniu? W zależności od rodzaju mandatu:
- gotówkowy – płatność w radiowozie, a więc 2 lata od popełnienia wykroczenia i wystawienia mandatu,
- kredytowy – 2 lata od opłacenia mandatu,
- zaoczny – 2 lata od opłacenia grzywny nałożonej po ustaleniu sprawcy,
- grzywna nałożona przez sąd – 2 lata od opłacenia grzywny nałożonej po prawomocnym wyroku sądu.
Policja przypomina też, że jednocześnie nie zmieniła się dopuszczalna liczba punktów karnych, jakie możemy uzbierać na koncie, żeby nie stracić prawa jazdy, tj.:
- 20 punktów karnych – kierowcy z prawem jazdy poniżej 1 roku;
- 24 punkty karne – kierowcy z prawem jazdy powyżej 1 roku.
Od 17 września 2022 r. zacznie funkcjonować nowy taryfikator. 15 punktów karnych będzie można otrzymać za wymienione niżej, najgroźniejsze, wykroczenia drogowe:
Według starego taryfikatora, za poważne wykroczenie otrzymywało się 10 punktów. Piraci i łamiący przepisy teraz szybciej pozbawią się prawa jazdy.
13 punktów karnych
- będzie można otrzymać za przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h.
10 punktów karnych za:
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h; nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
- naruszenie zakazu zawracania na autostradzie i drodze ekspresowej,
- wjeżdżania na przejazd bez możliwości kontynuowania jazdy,
- objeżdżania opuszczonych zapór;
- przewóz większej liczby osób niż wskazuje dowód rejestracyjny.
8 punktów karnych za:
- zatrzymanie pojazdu na przejściu, przejeździe dla rowerzystów, w odległości mniejszej niż 10 m przed przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu; używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu;
- niezastosowanie się do sygnałów świetlnych oraz poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym i kontroli;
- nieustąpienie pierwszeństwa rowerzystom, pojazdom szynowym, pierwszeństwa na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej, skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu, pieszemu podczas cofania; niestosowanie się do znaków B-25 i B-26 (zakaz wyprzedzania); naruszenie zakazu wyprzedzania; naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie.
Przy okazji policja przypomina rozwiązanie niebagatelne dla kieszeni „kolekcjonerów” punktów – we wrześniu pojawi się instytucja recydywy. To mandat podwójnej wysokości w przypadku najcięższych wykroczeń. Warto jeździć w zgodzie z przepisami – tym samym bezpiecznie dla innych i swojej kieszeni.
(żms)/KMP Gliwice
fot. arch. KMP Gliwice
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS