Osocze pobierane będzie w bielskim Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa przy ul. Wyspiańskiego 21. Sama procedura jest szybka i nie wymaga wcześniejszego umawiania się – w bielskim punkcie osocze pobierane jest z krwi pełnej, co trwa ok. 10 minut, a oprócz samych przeciwciał do bazy trafią także krwinki czerwone i płytki krwi, które również zostaną wykorzystane w lecznictwie.
Samego osocza natomiast uzyskuje się natomiast ok. 200 ml, co pozwoli na stworzenie preparatu dla jednego pacjenta zakażonego SARS-CoV-2. To ważne, bo takich przeciwciał nie da się wyprodukować w laboratorium – jedyną szansą na ich pozyskanie są donacje od ozdrowieńców.
Kto może oddać osocze w Bielsku-Białej?
Dawcą zostać mogą osoby w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), o wadze min. 50 kg i po wyzdrowieniu, u których minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.
Tym, którzy zdecydują się oddać osocze, przysługuje – podobnie jak innym oddającym krew – zwrot kosztów dojazdu, dzień wolny w pracy i słodki ekwiwalent kaloryczny. Nie ma natomiast na tę chwilę potwierdzenia, by bielski oddział RCKiK mógł udzielać dodatkowych przywilejów, o których na środowej konferencji wspominał premier RP Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiadał, że osoby decydujące się na oddanie osocza będą mogły otrzymać aż 2 dni wolnego od pracy, zniżki na transport kolejowy, pakiety konsultacji medycznych czy prawo do korzystania ze świadczeń medycznych poza kolejką.
Wcześniej najbliższy punkt, w którym ozdrowieńcy mogli oddać osocze, znajdował się aż w Katowicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS