A A+ A++
Tom Rollauer

Dyskusja będzie okazją do prześledzenia zmian, jakie zachodzą w tej dzielnicy oraz spojrzenia na jej potencjał do dalszego rozwoju w obszarach m.in. kultury i gospodarki. 

Zapraszamy na panel dyskusyjny, który poprowadzą eksperci z 6 krajów tworzących klaster EUNIC w Krakowie, dzieląc się doświadczeniami ze swoich ojczystych krajów i odniesieniami, które dostrzegają w Nowej Hucie.

Panel odbędzie się w dniach 23-24 września 2021 w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii. Projekt został zainicjowany i jest realizowany przez Instituto Cervantes, Institut français de Pologne, Istituto Italiano di Cultura, Bureau Wallonie-Bruxelles à Varsovie, Goethe-Institut, Österreichisches Generalkonsulat Krakau przy strategicznym wsparciu EUNIC. Dyskusje poprzedzi wystawa [Nie]widzialne Place”/”Le Piazze [In]visibili” zorganizowana przez Istituto Italiano di Cultura Cracovia przy współpracy Institut français de Pologne à Cracovie. Pandemiczne panoramy wyludnionych miejskich placów we włoskich miastach, skrywające swoje rzeczywiste życie za murami, zestawione zostaną z historycznymi fotografiami przedstawiającymi tłumy wypełniającymi ulice Nowej Huty w geście solidarności społecznej.

Kim są eksperci z EUNIC?

EUNIC (Narodowe Instytuty Kultury Unii Europejskiej), z siedzibą w Brukseli to sieć europejskich krajowych instytutów kultury i innych organizacji publicznych zaangażowanych w działalność kulturalną poza swoim krajem, której celem jest promowanie europejskiej kultury i języków. EUNIC zrzesza organizacje ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Łącząc zasoby i wiedzę swoich członków, prowadzi prace we wspólnych obszarach zainteresowań, wspierając definiowanie i wdrażanie europejskiej polityki kulturalnej na rzecz kultury w UE i poza nią. 

Program panelu

  • 23 września

godz. 17.00-18.45 „Od Utopii do rzeczywistości”

Pierwsza dyskusja, inaugurująca cykl debat poświęconych miastom podobnie jak Nowa Huta odgórnie planowanym, rozwija refleksję wokół ich ideologicznego, kulturowego i historycznego zaczynu, a także form, w jakie współcześnie ewoluują. Jak w tych warunkach zmieniła się ich kultura wizualna i w jaki sposób dostosowała się do nowego kontekstu?

W duchu socrealizmu powstawało Dunaújvaros, Poruba, Dimitrowgrad, Nowy Belgrad, Nowy Zagrzeb, z kolei na fali kapitalistycznego uprzemysłowienia budowano zupełnie nowe miasta lub dzielnice, jak w przypadku Charleroi. Po wstrząsach gospodarczych i społecznych te różne miejsca wymagają teraz nowego zaangażowania politycznego, które łączy sektor publiczny i prywatny. Jak te stare-nowe miasta będą wyglądać w przyszłości?

rozmówcy: Géry Leloutre, Georgios Maïllis, Georgi Stanishev

moderator – Piotr Lewicki

—————–

godz. 18.45-20.30 „Modernizm w architekturze XX wieku”

Modernizm w architekturze pierwszej połowy XX wieku przyspiesza proces odnowy miast europejskich, w jednych przypadkach dając impuls do wędrówki „w górę”, a w innych wywołując proces urbanizacji w nowej perspektywie mieszkalnej i projektowej. We Włoszech jesteśmy świadkami narodzin nowych dzielnic takich jak EUR i tworzenia nowych przestrzeni miejskich na podstawie założeń architektonicznych bez wątpienia innowacyjnych w dziedzinie jakości życia i postępu technologicznego. Można powiedzieć, że ten przełom w procesach urbanistycznych pochodzi od nowej Forma di Stato reżimów autorytarnych, które rodzą się w całej Europie, jak we Włoszech, w Niemczech, w Związku Radzieckim, prawie rywalizując ze sobą w zakresie nowej idei miasta i społecznego skupienia, jak to było w przypadku miasta Nowa Huta w Polsce. Włoski Instytut Kultury w Krakowie organizuje okrągły stół o tej tematyce, w którym udział wezmą architekt Luigi Valerio, autor książki o Nowej Hucie Luca Palmarini i dyrektor Włoskiego Instytutu Ugo Rufino.

Rozmówcy: Luca Palmarini, Luigi Valerio 

moderator – Ugo Rufino

  • 24 września

godz. 17.00-18.45  „Uwodzicielska czy przerażająca? Gentryfikacja i rewitalizacja współczesnych miast Polski, Niemiec i Austrii” 

W ciągu ostatnich czterech dekad w wielu miastach Europy nastąpiły ogromne zmiany, zarówno w gospodarce, jak i w życiu społecznym. Dezindustrializacja pchnęła obszar metropolitalny w zupełnie nowych kierunkach rozwoju, opartych na usługach, dużej mobilności i dynamicznych zmianach. Zmuszone do konkurowania o inwestycje i turystów miasta zaczęły budować swoje marki i rozwijać swoją widoczność w obszarach, które dotąd były uśpione. Jeden z rezultatów tego modelu wiązał się ze wzrostem rynku nieruchomości i głębokimi zmianami w strukturze społecznej historycznych centrów miast. Transformacja postindustrialna, która miała miejsce w Europie Zachodniej już w latach 80., odgrywa dziś kluczową rolę również w rozwoju miast Europy Środkowo-Wschodniej. Kraków, z wciąż rozwijającym się rynkiem turystycznym i silnie zgentryfikowanym centrum, jest idealnym miejscem do badań i obserwacji poświęconych skutkom przemian postindustrialnych i współczesnemu modelowi rozwoju miasta. Panel ma na celu omówienie charakteru tej zmiany i spojrzenie na Nową Hutę jako na miejsce, które – mimo bliskości centrum Krakowa – nadal zachowało swój autentyczny charakter osadnictwa przemysłowego z lat 50. XX wieku. Zaproszeni prelegenci omówią case studies z Niemiec i Austrii oraz zmiany, jakie zaszły w dotychczasowym życiu Nowej Huty.

rozmówcy: Jacek Gądecki, Robert Huber, Christian Hanus

moderator – Michał Wiśniewski

————-

godz. 18.45-20.30 „Efekt Bilbao – Nowa Huta”

Przemysł stalowy stanowił bazę ekonomiczną zarówno Bilbao, jak i Nowej Huty, ryzykowny zakład, na podstawie którego oba miasta zostały skonsolidowane i powód ich problemów w czasach mniejszego popytu w sektorze.

Urbanista Jose Miguel Güell, kluczowy współtwórca Planu Strategicznego Bilbao – wraz z mieszkającym w Polsce hiszpańskim architektem Diego Llorente – spróbują wyjaśnić powody, dla których „Efekt Bilbao” jest światowym punktem odniesienia we współczesnej urbanistyce.

Jose Miguel Güell będzie mógł wyjaśnić z pierwszej ręki, jak ten ambitny plan był pomyślany od samego początku i jakie są jego efekty do dziś.

Przeanalizujemy konsekwencje, jakie każda decyzja w obszarze miejskim ma dla naszych miast, a tym samym w naszym życiu. Jak wybrany model, jego błędy i sukcesy determinują tożsamość miasta i naszą.

rozmówca: José Miguel Fernández Güell

moderator – Diego Llorente Domínguez

Panele będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Wydarzenia towarzyszące

Wystawa „Przed i za kurtyną – scenariusze solidarności społecznej”  Dom  Utopii Międzynarodowe Centrum Empatii (23.09 – 3.10), na którą składa się pokaz  [Nie]widzialne Place”/”Le Piazze [In]visibili, fotografie z archiwum francuskiego Ministerstwa ds. Europy i Spraw Zagranicznych, La Courneuve oraz drukowana w Domu Utopii publikacja Doroty Jędruch „Nowa wspaniała Huta – Kombinat 2.0“, w ramach której, wg opracowanej przez autorkę we współpracy z ekonomistą Rafałem Wosiem futurystycznej wizji Nowa Huta staje się bytem samowystarczalnym, dzięki oparciu na własnym kapitale kulturowym.

Organizatorzy Od-Nowa Huta:  Instituto Cervantes, Institut français de Pologne, Istituto Italiano di Cultura, Bureau Wallonie-Bruxelles à Varsovie, Goethe-Institut, Österreichisches Generalkonsulat Krakau przy strategicznym wsparciu EUNIC

Współpraca: Teatr Łaźnia Nowa / Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii

Fot. Olivo Barbieri, Piazza del Popolo, Roma (Fotografia z wystawy „Przed i za kurtyną – scenariusze solidarności społecznej”)

Dodatkowe informacje tutaj.

od nowa huta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGroźny wypadek na DK 94. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
Następny artykułWstąp do policji! Zobacz, jak wyglądają szkolenia strzeleckie policjantów