Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki – nie rodzicom. Możliwość dofinansowania wchodzi w życie 1 kwietnia, z wyrównaniem od 1 stycznia.
O tzw. żłobkowe może wystąpić rodzic lub opiekun prawny dziecka. Dochód rodziny nie ma znaczenia. Jest jeden warunek – rodzic nie może pobierać jednocześnie na to samo dziecko Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). RKO należy się na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Wsparcie w dofinansowaniu opieki przysługuje również na dzieci, które przybyły z Ukrainy w związku z wojną w ich kraju, a które uczęszczają do gminnych lub prywatnych placówek opieki.
Można za to korzystać ze żłobkowego na jedno dziecko i pobierać w tym czasie RKO na drugiego malucha. Jeśli rodzic pobrał na dziecko całe przysługujące mu RKO, to także otrzyma dopłatę do jego żłobka, ale po ukończeniu przez dziecko 3. roku życia.
W świetle ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji opieki.
Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia wyłącznie przez internet za pośrednictwem:
- portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
- bankowości elektronicznej.
Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego (informacje dla rodziców) można uzyskać pod numerem tel. 22 290 55 00 oraz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS