A A+ A++

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz Kulturzentrum Ostpreußen w Ellingen zapraszają na otwarcie wystawy „Od jasnego Artusa do dubeltowego koźlaka. Piwo i browary od Wisły po Niemen“.

Historia browarnictwa na tych terenach sięga średniowiecza. Piwo warzono zarówno w klasztorach, jak i poszczególnych miastach, a zgodnie z prawem chełmińskim do sporządzania złocistego trunku uprawniony był każdy właściciel posesji w mieście zakonnym.

Również na podzamczach krzyżackich zamków warzono piwo dla rycerzy zakonnych i dla załogi. W średniowieczu piwo było podstawowym napojem, konsumowanym przez wszystkich, na co wpływ miała m. in. fatalna jakość wody pitnej. Z biegiem czasu warzenie piwa stało się rzemiosłem, co doprowadziło do powstania wyspecjalizowanych cechów, m. in. browarników, piwowarów i słodowników. Warzelnictwo słodu było szlachetnym zajęciem, a piwowarzy i pokrewni im rzemieślnicy byli zamożni i zaliczali się do miejskiego patrycjatu (zgodnie ze statutem elbląskiego cechu browarników z 1428 r. należeć mogli do niego jedynie kupcy i członkowie rady miasta). Okres szczytowego rozwoju browarnictwa w Prusach Królewskich i Książęcych przypada na XVI i XVII w., po czym liczba browarów na tych terenach systematycznie zmniejszała się do ok. 1815 r. Dopiero w epoce industrializacji powstało wiele nowych i nowoczesnych browarów, przede wszystkim w dużych miastach jak Gdańsk, Elbląg czy Królewiec, ale też w tych mniejszych jak Tczew, Malbork, Kwidzyn czy Gniew.

Na wystawie zaprezentowane zostaną m. in. obiekty ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, z zasobów elbląskiego browaru oraz z kolekcji członków Elbląskiego Klubu Birofilów i innych osób prywatnych.

Wernisaż odbędzie się 8 lipca o godz. 17 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu (budynek Gimnazjum). Po wernisażu można wziąć udział w Elbląskim Festiwalu Piwa, który w dniach 8-9 lipca zagości na dziedzińcu muzeum, gdzie swoją ofertę zaprezentują najlepsze browary rzemieślnicze z całej Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOkaż kulturę i chroń naturę – akcja magistratu [FOTO]
Następny artykułWyższe kary dla gwałcicieli, konfiskata aut pijanym kierowcom. Sejm przyjął zmiany w prawie