Do e-recepty i e-zwolnienia dołącza kolejny, wirtualny dokument – e-skierowanie. Od 8 stycznia 2021 r. placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. To kolejne rozwiązanie, które umożliwia załatwianie spraw zdrowotnych online, co jest szczególnie użyteczne w czasie pandemii. Na czym to polega i jak masz się teraz rejestrować na badanie lub wizytę u specjalisty?
E-skierowanie umożliwi elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia dokumentu do momentu realizacji. Wszystkie wirtualne skierowania dostępne będą na Internetowym Koncie Pacjenta. Jednoczenie znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.
Skierowania internetowe
E-skierowanie jest wystawione na następujące świadczenia:
- ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii,
- leczenie szpitalne,
- badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ,
- rezonans magnetyczny,
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
- badanie echokardiograficzne płodu.
E-skierowanie możesz otrzymać za pomocą SMS-a z 4 cyfrowym kodem, w formie e-maila z pdf-em lub jako wydruk informacyjny e-skierowania.
Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, zależy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, wejść w „Ustawienia” i wpisać numer telefonu lub adres e-mailowy.
Zdjęcie: unsplash.com
Skierowania papierowe
Wprowadzenie e-skierowań to kolejny krok rozwijania usług internetowych opieki medycznej. W niektórych przypadkach wciąż można otrzymać skierowanie w formie papierowej.
E-skierowanie nie jest wystawiane na:
- leczenie w uzdrowisku lub sanatorium,
- programy lekowe,
- rehabilitację,
- do szpitala psychiatrycznego.
W tych przypadkach wydawane jest skierowanie w postaci papierowej. Skierowanie może być wystawione w takie formie również wtedy, gdy lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer):
- nie ma dostępu do systemu e-Zdrowie np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.pl w placówce lub braku dostępu do Internetu np. podczas wizyty domowej
- wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości
- jest z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.
E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego np. kiedy szpital kieruje pacjenta na badanie specjalistyczne na terenie placówki.
Jak zarejestrować e-skierowanie
Na konsultację lub badanie możesz się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Przy rejestracji osobistej, należy okazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem, aby przychodnia mogła go zeskanować. Należy także podać swój PESEL.
Istnieje możliwość, iż niektóre placówki – ze względu na pandemię – nie są jeszcze gotowe na obsługę e-skierowania. W takim wypadku można zarejestrować się, podając:
- podstawowe informacje zawarte w e-skierowaniu (kto wystawił, z jakim rozpoznaniem)
- Twój PESEL
oraz:
- kod dostępu albo
- klucz dostępu do e-skierowania (44-cyfrowy numer umożliwiający odczytanie e-skierowania; numeryczne przedstawienie kodu kreskowego) albo
- numer identyfikujący skierowanie (identyfikator techniczny umożliwiający rozróżnienie dokumentu w systemie, zawierający różne metadane zgodne ze standardami).
Dane można przekazać telefonicznie lub mailowo lub na czacie. Jednocześnie pacjent składa oświadczenie, że zgłasza się tyko do tej jednej placówki.
Do czasu zakończenia epidemii nie obowiązuje termin 14 dni na dostarczenia skierowania.
Skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19
E-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 nie posiada kodu jak inne e-skierowania. Będzie widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta osoby, której je wystawiono, ale procedura rejestracji na szczepienie jest odmienna niż w przypadku innych e-skierowań.
Na termin i miejsce szczepienia można umówić się:
- na infolinii NFZ: 989,
- poprzez Twoje Internetowe Konto Pacjenta – dostępny będzie odpowiedni formularz,
- za pośrednictwem lekarza, który wystawił e-skierowanie, lub placówki, w której ten lekarz świadczy usługi.
Więcej informacji na temat e-skierowań, e-recept oraz e-zwolnień można znaleźć w serwisie informacyjnym Ministerstwa Zdrowia i NFZ.
Źródło: pacjent.gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS