A A+ A++

Ciąża wywołuje wiele sprzecznych emocji. Z jednej strony radość z oczekiwanego dziecka, a z drugiej strach czy przebiegać będzie prawidłowo. Aby zapewnić zdrowy start zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka, warto skupić się na trzech kluczowych aspektach: odpowiedniej suplementacji, badaniach oraz zdrowej diecie. Przyjrzyjmy się, od czego zacząć czy oszczędzić sobie sporo nerwów.

Jakie suplementy brać przed zajściem w ciążę?

Przygotowania do ciąży warto rozpocząć od odpowiedniej suplementacji, która powinna być wprowadzona co najmniej trzy miesiące przed planowanym poczęciem. Kluczowe składniki, które należy wziąć pod uwagę, to:

  • Kwas foliowy – odgrywa ważną rolę w zapobieganiu wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Warto zwrócić uwagę na metylowany kwas foliowy, który jest lepiej przyswajalny przez organizm, zwłaszcza u kobiet z mutacją genu MTHFR.
  • Witamina D – wspiera zdrowie kości i układ immunologiczny, a także ma pozytywny wpływ na płodność.
  • Witaminy z grupy B (B6 i B12) – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz wspierają produkcję czerwonych krwinek.
  • Jod – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i tarczycy, która reguluje gospodarkę hormonalną, co jest ważne dla zdrowego przebiegu ciąży.
  • Cholina – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz utrzymuje metabolizm homocysteiny na optymalnym poziomie.
  • DHA i EPA – to kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają rozwój mózgu i oczu dziecka, a także korzystnie wpływają na zdrowie serca matki.

Regularne spożywanie tych suplementów przyczyni się do zwiększenia szans na zdrową ciążę oraz prawidłowy rozwój dziecka.

Przygotowanie do ciąży to nie tylko dbanie o zdrowie przyszłej mamy, ale również o komfort i wygodę dziecka po narodzinach. Warto zwrócić uwagę na szeroką ofertę dostępnych produktów na platformie zdrowia Gemini.pl, gdzie znajdziesz wszystko, co niezbędne dla zdrowia Twojej rodziny. Na przykład, w kategorii pieluchy i pieluchomajtki dostępne są różne pampersy, które zapewnią komfort Twojemu dziecku od pierwszych dni życia.

Jakie badania warto wykonać, zanim zajdziesz w ciążę?

Przed zajściem w ciążę warto przeprowadzić serię badań, które pozwolą na ocenę stanu zdrowia i ewentualne wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych. Podstawowe badania obejmują:

  • Badania krwi – morfologia, poziom glukozy, badanie hormonów tarczycy (TSH), badanie poziomu witaminy D, kwasu foliowego i żelaza.
  • Badania ginekologiczne – cytologia oraz USG narządów rodnych, aby wykluczyć ewentualne zmiany, które mogłyby wpłynąć na przebieg ciąży.
  • Badania genetyczne – szczególnie ważne w przypadku rodzinnej historii chorób genetycznych.
  • Badanie stomatologiczne – warto wyleczyć wszystkie ubytki, ponieważ bakterie próchnicze negatywnie oddziałują na płód. Mogą doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu!

Warto również upewnić się, czy przyszła mama jest zaszczepiona przeciwko różyczce, tężcowi, krztuścowi oraz grypie. Niektóre z tych szczepień mogą wymagać kilku miesięcy odstępu przed planowaną ciążą, dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześniej.

Jak powinna zmienić się dieta podczas starań o dziecko?

Odpowiednia dieta ma kluczowe znaczenie podczas starań o dziecko. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni zwrócić uwagę na to, co spożywają, ponieważ dieta wpływa na płodność i jakość gamet.

  • Białko roślinne i zwierzęce – spożycie białka jest istotne, ale warto zwrócić uwagę na jego źródło. Białka pochodzenia roślinnego (np. z roślin strączkowych) mogą pozytywnie wpływać na płodność.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 – znajdujące się w rybach, orzechach i nasionach chia wspierają zdrowie reprodukcyjne.
  • Antyoksydanty – zawarte w świeżych owocach i warzywach pomagają chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, co jest szczególnie ważne dla jakości plemników.
  • Cynk i selen – minerały te wspierają produkcję zdrowych plemników oraz regulują funkcje rozrodcze.

Podczas planowania ciąży ważne jest również unikanie przetworzonej żywności, nadmiaru cukru oraz sztucznych dodatków, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i płodność.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginął mieszkaniec Śmigla! Policja prosi o pomoc
Następny artykuł„Chcesz coś z AVON-u?” Kosmetyki tej firmy będą dostępne w drogeriach sieci Rossmann