A A+ A++

Regularne połączenia kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami zostaną uruchomione w najbliższą niedzielę 9 czerwca.

Bezpośrednie połączenie z Gliwicami

Koleje Śląskie, oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych, uruchomią dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę:

  • odjazdy z Rybnika do Gliwic: o godz. 04:36, 07:00, 15:25, 18:38 (w weekendy również o 19:37 i 20:36)
  • odjazdy z Gliwic d Rybnika: o godz. 05:35, 14:21, 16:24, 20:47 (w weekendy również o 06:30 i 07:18)

 Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września.

– Mieszkańcy Rybnika od dawna zabiegali o bezpośrednie kolejowe połączenie z Gliwicami. Cieszę się, że udało się doprowadzić ten temat do szczęśliwego finału – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Przypomnę, że według danych GUS z Rybnika do pracy w Gliwicach dojeżdża blisko 1400 osób, z Gliwic do Rybnika blisko 300. Dojeżdżają również  studenci uczelni wyższych i uczniowie szkół średnich. To połączenie ułatwi też życie osobom przemieszczającym się między oboma miastami sporadycznie, jak choćby pacjenci gliwickiego Centrum Onkologii. Dla części rybniczan ważna jest też możliwość bezpośredniego dojazdu do gmin znajdujących się na trasie pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami, jak Knurów czy Leszczyny- dodaje prezydent.

Uruchomienie  nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypowanie w kosztach przedsięwzięcia.

– Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie – komentuje marszałek województwa, Wojciech Saługa.

Odnowienie nie będzie bardzo skomplikowane

–  Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę – dodaje radny Sejmiku Grzegorz Wolnik, który składał w tej sprawie interpelację.

Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie ok. 3,5 mln zł.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów, Przyszowice.

Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uzupełnienie oferty rozkładowej będzie możliwe od września.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗафіксували першу смерть людини від нового штаму пташиного грипу
Następny artykułMały Grant „Uroczysta intronizacja króla kurkowego bractwa strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim”