A A+ A++

5 lutego o 16.10 wyruszył ze Żnina i po 29 minutach jadąc przez Jadowniki Rycerskie – Kierzkowo – Wójcin – Szczepanowo, dotarł do Barcina ostatni, codzienny autobus. Od wtorku 6 lutego aż według przewidywań do końca września nadal będzie ten autobus wyruszał ze stolicy Pałuk o 16.10 (w dni robocze). Tyle, że do Barcina nie będzie docierał o 16.39, ale co najmniej kilka minut po 17.00. Wszystko oczywiście przez objazdy spowodowane rozbiórką starego i budową nowego mostu przez przesmyk, który w Wójcinie łączy Jezioro Ostrówieckie i Jezioro Kierzkowskie.

Jak już informowaliśmy w artykule  z 30 stycznia br. (czytaj pod tekstem) Zarząd Dróg Powiatowych planuje rozbiórkę mostu w Wójcinie w ciągu drogi relacji Żnin – Jadowniki Rycerskie – Kierzkowo – Wójcin – Szczepanowo. W tym artykule przedstawiliśmy planowane w tymczasowej organizacji ruchu w związku z tą inwestycją, objazdy.

Teraz już wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Otóż Zarząd Dróg Powiatowych w Żninie poinformował o braku przejazdu mostem w m. Wójcin (DP2337C Żnin – Jadowniki – Szczepanowo) ze względu na jego rozbiórkę i budowę nowego. W związku z tym został wyznaczony objazd DP2309C Murczyn – Białożewin  i DP2339C Żnin – Ostrówce – Szczepanowo przez miejscowości: Białożewin, Ostrówce, Annowo, Szczepanowo. Zmiana organizacji ruchu zostanie wprowadzona od 6 lutego 2024 r. i obowiązywać będzie do czasu ukończenia budowy nowego mostu tj. do końca września 2024 r.

6 stycznia tym mostem już przejeżdżać nie będzie wolno fot. Karol Gapiński

Ani 30 stycznia, ani 31 stycznia, gdy zamykaliśmy papierowe wydanie poprzednich Pałuk, Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy nie miał jeszcze określonej koncepcji, jak będą przebiegały kursy autobusowe powszechnej komunikacji pasażerskiej. Kierownik żnińskiej i mogileńskiej placówki K-PTS Piotr Ostrowski tłumaczył, że musi otrzymać najpierw oficjalny komunikat z terminem wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu i wyznaczonymi objazdami.

Teraz to stało się faktem, gdyż K-PTS jest jedną z instytucji, które oficjalną informację z ZDP otrzymało. 5 lutego rano kierownik Piotr Ostrowski powiedział nam, że właśnie wybiera się z jednym z pracowników w teren, by sprawdzić, jak długo mogą trwać kursy przy uwzględnieniu objazdów. Popołudniu kierownik wrócił z tego rekonesansu i powiedział nam, że od wtorku 6 stycznia  autobusy liniowe na trasie Żnin – Jadowniki – Szczepanowo oraz Żnin – Jadowniki – Szczepanowo -Barcin będą wyruszały z przystanków początkowych o tych samych godzinach co dotychczas. Opóźnienia kursów będą powstawały na trasie, a to z tej przyczyny, że kierowcy będą musieli nie tylko pokonywać pętle związane z objazdem, ale jeszcze wracać się na przystanki, które są w rozkładzie jazdy, a nie znajdują się na tych objazdach.

Rolnicy do końca września też będą musieli poruszać się z Wójcina na pole, czy łąkę w Kierzkowie przez Annowo i Ostrówce oraz opcjonalnie przez Chomiążę Księżą lub Białożewin fot. Karol Gapiński

Według normalnego rozkładu jazdy autobus ze Szczepanowa do Żnina przez Jadowniki jedzie 22 minuty. Normalnie, według rozkładu ze Szczepanowa do przystanku w centrum Wójcina (przy skrzyżowaniu z drogą do Wiktorowa) jedzie 5 minut. Od stycznia to będzie ostatni przystanek kursu ze Szczepanowa, na który autobus dotrze o czasie. Następnie jednak będzie jeździł przez las w kierunku Wiktorowa, skręci do skrzyżowania z drogą w Annowie i dalej pojedzie przez Ostrówce, Białożewin, krzyżówkę w Murczynie, gdzie wróci się do Jadownik Rycerskich i do Kierzkowa, by zabrać stamtąd pasażerów. Oczywiście z każdym dodatkowym kilometrem będzie wydłużał się czas przejazdu, więc godziny odjazdów autobusu z przystanków w Jadownikach i Kierzkowie, nie będą już takie, jakie widnieją na rozkładzie. Według przewidywań kursy między Żninem a Barcinem przez Jadowniki i Szczepanowo będą według nowej organizacji ruchu o przynajmniej 25 minut dłuższe, niż dotychczas.

Kierownik Piotr Ostrowski powiedział, że niektóre połączenia na trasach między Żninem a Szczepanowem są w rozkładzie z literką S., a więc obowiązują tylko w dni nauki szkolnej, a tak się składa, że ten tydzień jest ostatnim przed feriami zimowymi w szkołach. Większość pasażerów na trasie, która będzie realizowana objazdem to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy z Barcina, Szczepanowa, Wójcina, Kierzkowa, Jadownik dojeżdżają do Żnina. Według przewidywań ranne autobusy ze Szczepanowa powinny docierać do Żnina przed 8.00. Przy czym jeden z nich jeździ inną trasą, a mianowicie przez szereg wiosek w gminie Gąsawa, ponieważ jest kursem tzw. kursem operatorskim tej gminy. Jest on dedykowany dzieciom dojeżdżającym do szkół podstawowych, ale pozostali pasażerowie też mogą nim jeździć i nawet bilety, ze względu na kurs operatorski są na ten autobus tańsze.

Pamiętać trzeba jednak, że kurs tego autobusu ze Szczepanowa trwa ponad godzinę. Inna sprawa, że przy objeździe przez Białożewin – Murczyn i z powrotem do Kierzkowa, a następnie nawrotką w tymże Kierzkowie, trasa do Żnina też będzie trwała blisko godzinę.

Ten tydzień kierownik Piotr Ostrowski traktuje jako poligon doświadczalny. Praktyka pokaże, czy uczniowie zdążą na zajęcia lekcyjne w szkołach ponadpodstawowych. Jeśli będzie trzeba, to nastąpią korekty. Zapytaliśmy kierownika, czy nie najprościej i najwygodniej dla pasażerów, byłoby podstawiać za każdym razem po prostu dwa mniejsze autobusy (busy). Przy założeniu, że jest to kurs Żnin – Jadowniki – Kierzkowo – Wójcin -Szczepanowo Barcin, pierwszy z busów zawiózłby pasażerów tylko do Kierzkowa, natomiast drugi pojechałby od razu trasą Żnin – Białożewin – Annowo – Wójcin – Szczepanowo? Kierownik przyznał, że tak byłoby najlepiej, ale K-PTS dysponuje obecnie zbyt mała liczbą kierowców, aby móc obsługiwać tę trasę dwoma różnymi odcinkami o tej samej godzinie. Niemniej jednak, Piotr Ostrowski będzie się jeszcze temu tematowi przyglądał. Po feriach zimowych w szkołach i kierowcy autobusów, i pasażerowie powinni już nabyć niezbędnej rutyny w związku z objazdami. Ci drudzy mniej więcej określą sobie przez codzienne doświadczenie, o jakich godzinach teraz mogą się spodziewać swojego kursu na przystanku.

Ratunkiem dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i dorosłych, którzy chcą dojechać do Żnina np. na zakupy, mogą być również autobusy szkolne dedykowane dzieciom dojeżdżającym do Żnina do szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Żnin. Są to bowiem od pewnego czasu kursy, z których mogą też korzystać pasażerowie niebędący uczniami tychże szkół.

Karol Gapiński

Ostatnie godziny mostu w Wójcinie. Starosta zapewnia, że 4-metrowe jachty pod nową przeprawą przepłyną (wideo + zdjęcia + mapy objazdów)
Ostatnie godziny mostu w Wójcinie. Starosta zapewnia, że 4-metrowe jachty pod nową przeprawą przepłyną (wideo + zdjęcia + mapy objazdów)

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJarmark Wielkanocny na Placu AK
Następny artykułAktor z ‚U Pana Boga za piecem’ będzie gościł w Międzyrzecu Podlaskim