A A+ A++

Przyjęcie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), przyniesie wiele zmian. Wśród nich jest też zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Za niecałe trzy tygodnie (od 5 grudnia 2020 roku) w aplikacji mObywatel pojawi się możliwość dodania kolejnego, po dowodzie osobistym, wirtualnego dokumentu – prawa jazdy. Jest to wynik przyjęcia przez parlament nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, zwanej też pakietem deregulacyjnym. Nowelizacja choć wprowadza dobre rozwiązania, wywołała chaos wśród kierowców. Część z nich jest przekonana, że nie musi, już w tym momencie, mieć tego dokumentu przy sobie. Błąd! Zanim zaczną obowiązywać nowe przepisy musi upłynąć odpowiedni czas zwany vacatio legis. W tym przypadku ustalono, że jego prawna moc uzyskana będzie od 5 grudnia tego roku. Do tego czasu brak posiadania przy sobie ważnego dokumentu, potwierdzającego posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdem, wiąże się z mandatem.

CZYTAJ TAKŻE: Niejasne przepisy dotyczące noszenia maseczek w samochodach

Po wspomnianym 5 grudnia 2020 roku, informacje dotyczące kierowcy, służby kontrolne będą mogły pobrać z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Drugą możliwością będzie skorzystanie z prawa jazdy czy dowodu osobistego w wersji cyfrowej. Umożliwia to aplikacja mObywatel, gdzie dodatkowo można wgrać też kartę pojazdu, dowód rejestracyjny czy polisę OC.

Fot. AdobeStock

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – czytamy wyjaśnienia Marka Zagórskiego, na portalu zdrogi.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie łatwiej dla kierowców. Te przepisy się zmienią

Zgodnie z informac … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo będzie solidny most… tymczasowy
Następny artykułStoły rozkładane na wymiar – na co zwrócić uwagę?