A A+ A++

Od 3 do 16 marca odbędą się próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zostaną one przeprowadzone w trybie stacjonarnym w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział placówek oświatowych w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

CKE proponuje, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i o godzinie 14.00. Próbne egzaminy obejmą wszystkie przedmioty maturalne.

Harmonogram podany przez CKE:

3 marca rano – egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych,
4 marca rano – egzamin próbny z matematyki na poziomie podstawowym, po południu z historii muzyki i filozofii,
5 marca rano – egzamin z języka angielskiego, południu z historii sztuki oraz z języka kaszubskiego,
8 marca rano – egzamin próbny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu egzaminy na poziomie podstawowym z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego,
9 marca rano – egzamin próbny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: francuskiego, rosyjskiego i włoskiego,
10 marca rano – będzie egzamin próbny z matematyki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: hiszpańskiego i niemieckiego,
11 marca rano – egzamin próbny z biologii, a po południu z informatyki,
12 marca rano – egzamin próbny z chemii, po południu z wiedzy o społeczeństwie,
15 marca rano – próbny egzamin z historii, po południu z fizyki,
16 marca rano – egzamin próbny z geografii, po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy i nagrania (do egzaminów z języków obcych oraz do egzaminu z historii muzyki) CKE ma udostępnić dyrektorom szkół w wersji elektronicznej z wyprzedzeniem umożliwiającym powielenie ich dla uczniów.

Materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną również zamieszczone na stronach internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00, tak, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć próbnych maturach w szkole.

Dyrektor CKE Marcin Smolik wskazuje, że próbne egzaminy maturalne powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).

– Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów – podkreślił Smolik.

Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy maturalne zostały przygotowane w oparciu w wymagania egzaminacyjne, które będę obowiązywać na maturze w maju tego roku.

Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym).

Nie będzie też w tym roku na maturze obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia zagranicą.

Egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja.

(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 5. lat trudno stworzyć ambitny program, bo wyborcy wiedzą, że trzeba go zrealizować
Następny artykułWięcej aborcji, mniej badań genetycznych. Rzeczywistość po wyroku TK