rozwiń ›
Policja od 2 września rusza z wielką akcją. Kierowcy na celowniku przez 29 dni
Piesi, a zwłaszcza dzieci, to grupa szczególnie narażona na wypadki. Z niemal 5 tys. takich zdarzeń odnotowanych w 2023 roku aż 78 proc. było z winy kierowcy, który najechał na pieszego. Mundurowi pod pojęciem “najechanie na pieszego” wyliczają m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieprawidłowe cofanie i omijanie czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.
Policja wskazuje, że najwięcej zdarzeń z udziałem pieszych i ich najtragiczniejsze skutki, odnotowuje się w miesiącach jesienno-zimowych, w obszarze zabudowanym. Nic więc dziwnego, że w związku z powrotem dzieci do szkół już od 2 września drogówka rusza z dużą akcją, która potrwa do 30 września włącznie.
– W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Sprawdzą również sposób przewożenia dzieci – powiedział dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. – Funkcjonariusze będą przypominać kierującym pojazdami o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności oraz zmniejszania prędkości przed przejściem dla pieszych tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo znajdujących się w ich rejonie osób. Taryfy ulgowej dla tych, którzy to zignorują przepisy po prostu nie będzie – przestrzegł. Co to oznacza dla zmotoryzowanych?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS