Od 2 listopada płocczanie i goście będą mogli zwiedzić Kryptę Biskupów w katedrze i pomodlić się przy grobach biskupów, które znajdują się w podziemiach bazyliki katedralnej. Jest ona otwierana tylko z okazji ważnych wydarzeń.
Krypta Biskupów będzie otwarta dla wiernych i zwiedzających od 2 listopada. Wejście do krypt znajduje się na zewnątrz, z tyłu bazyliki katedralnej. Do krypty będą mogli wejść płocczanie – goście, aby to wyjątkowe miejsce zwiedzić, ale też pomodlić się w miejscach pochówku biskupów.
W krypcie spoczywają czterej biskupi – trzech diecezjalnych i jeden pomocniczy. W gronie biskupów diecezjalnych są: bp Michał Nowodworski (1831-1896) – biskup płocki od roku 1889, Tadeusz Paweł Zakrzewski (1883-1961) – biskup płocki w latach 1946-1961, bp Bogdan Marian Sikorski (1920-1988) – biskup płocki w latach 1964-1988. Czwarty z pochowanych w krypcie biskupów, to bp Piotr Dudziec (1906-1970) – biskup pomocniczy w Płocku w latach 1950-1970.
Katedra w Płocku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jest bazyliką mniejszą, to jedna z pięciu najstarszych katedr w kraju i największa nekropolia Piastów mazowieckich na ziemiach polskich. Znajdują się w niej szczątki siedemnastu Piastów. Została zbudowana w XII wieku w mieście, które czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, na przełomie XI i XII wieku, było nie tylko siedzibą biskupa, ale też stolicą kraju. Świątynia usytuowana jest na Wzgórzu Tumskim, które w 2018 r. wpisane zostało na prestiżową listę Pomników Historii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS